Ferien vo Viedni ukazuje na potrebu lepšej kooperácie

Autor: Rudolfa Vallová | 19.1.2015 o 10:20 | Karma článku: 2,35 | Prečítané:  347x

Nový rok otvoril sériu medzinárodných výstav cestovného ruchu. Kým v Bratislave čakáme na ITF Slovakiatorur, v nedeľu ukončená viedenská Ferien už ukázala Slovákom potrebu lepšej kooperácie – na všetkých úrovniach v prospech klienta. Tými sú nielen jednodňoví  návštevníci ale aj  tí s prenocovaním na oboch strán /rakúskej a či slovenskej/, ktorých je stále málo. Podiel rakúskych na celkovom počte zahraničných návštevníkov Slovenska  s viacdňovým pobytom už roky osciluje medzi 4-6%.  V poslednom čase sa však deje niečo, čo by mohlo situáciu zmeniť. Či v prospech podnikateľov v Bratislave a jej okolí, to už závisí od nich samých.

Vďaka rakúskym železniciam  ÖBB  v hodinových intervaloch v cene 16 Eur za spiatočný lístok /vrátane prepravy jedného bicykla/ pricestovalo v minulom roku z Viedne do Bratislavy 190 000 cestujúcich. Tí, ktorí poznajú úspešnú predajnú politiku železničných spoločností vo svete, môžu skonštatovať: konečne ďalšia železnica, ktorá chápe závislosť medzi vlastnou prosperitou a rozvojom cestovného ruchu.

 V Európe snáď najvyspelejšiu predajnú politiku rozvíjajú švajčiarske železnice SBB. Riadia si ju totiž sami /u nás železnice založili  v roku 1921 pre tento účel ČEDOK – Československá dopravná kancelária, neskôr transformovaná na cestovnú kanceláriu/. Komplexnosť ponuky sa dostala na taký stupeň, že nezasvätenému je dnes už ťažko pochopiť vzájomné vnútorné súvislosti. Cestujúc vo vlakoch, ktoré zväčša pendlujú v polhodinových intervaloch, sa môže čudovať na počtom cestujúcich a popritom konštatovať, ako napríklad jeden zo severských Európanov: „Neuveriteľné koľko žiackych výprav cestuje po krajine.“

Odpoveď Švajčiarov sa skrýva niekde v obsahu slova „mitmachen“. Teda vo vzájomnej kooperácii všetkých zúčastnených, vo vzájomnej odmene za šance /v tom prípade zvýhodnené cestovné/, ktorú kedy niekto dostal, pôžitok si vychutnal  a úžitok z nej vrátil. Inému.

Práve to, čo je na predajnej politike komplikované, je množstvo na veci zúčastnených subjektov a harmonizácia ich záujmov. Záujmom rakúskych ÖBB, ktorí na Ferien vo Viedni jasne dali na vedomie, že pokračujú v procese zvýhodňovania cestujúcich z Viedne do vybraných cieľových staníc  u svojich susedov za hranicami.

Medzi nimi je i Bratislava. V hodinových intervaloch z Viedne prichádzajú z Viedne striedavo raz na Hlavnú stanicu a raz do stanice Petržalka z návštevníci už raz motivovaní zo strany ÖBB a kam povedú ich ďalšie kroky? Do centra Bratislavy, do nákupných stredísk, a či ich zláka gastronómia malokarpatskej oblasti? Alebo či zlákaní rušným životom teplých večerov v centre mesta u nás prenocujú, kým sa vrátia? Späť do Viedne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu. Rusi si chcú posilniť pozíciu v Sýrii.

KOMENTÁRE

Všetko, čo pôsobí ako hrozba, sa môže zísť

Nie je premiér Fico vlastne komplimentom pre EÚ?

TECH

Keď telefonujete, neťukajte do klávesnice. Hackeri vás prečítajú

Ťukanie môže odhaliť konkrétne tlačidlá.


Už ste čítali?