Brexit naštartuje zmeny. Hovorí o tom Efta.

Autor: Rudolfa Vallová | 27.6.2016 o 12:58 | Karma článku: 1,77 | Prečítané:  431x

Každá minca má 2 strany. Európska má „in“ a „out“. Problém je, že každá strana mince je rôzne vnímaná v oboch európskych táboroch...

Kto sa cítil byť „Európanom“, Brexit je pre neho tvrdý úder. Bolo by zlé, keby tí, z EÚ, tvrdo na neho odpovedali, pretože akoby charakterizoval psychológ Jung: „spoza kanála sa na kontinent škľabí jeho vlastná tvár“.

Sme stále tá istá Európa, ktorá na samom počiatku urobila veľkú chybu: „do úst si naraz zobrala príliš veľké sústo“. Dalo by sa ospravedlniť, že pre štyri základné slobody (pohybu tovaru, kapitálu, služieb a osôb. Neospravedlniteľným zostáva to, že sa pritom riadilo systémom: „účel si prostriedok nevyberá“ a pozabudlo sa, že absolutizmus ničí rozvoj demokracie.

Bratislava stane miestom uzatvorenia „nového mieru v Európe“ a zostáva len dúfať, že to nebude preslávený „Bratislavský mier s Napoleónom“, ktorý napokon predsa len utrpel porážku. Takže aká bude vízia Európskej únie, Euro zóny a toho, čo dnes leží v zóne „outs“?

Dnes zasadá vo švajčiarskom Berne Efta. Švajčiarsky nzz.ch podľa zdroju „The Economist“ informuje, že vzniká nádej na vytvorenie „Efta 2.0“, prakticky povedané, vzniká priestor pre vytvorenie EHS 2.0 – pre Európske hospodárske spoločenstvo na vyššej úrovni. Táto by rada uznala 3 slobody: voľný pohyb kapitálu, tovaru a služieb, a to pri zachovaní národnej suverenity (politickej, hospodárskej i právnej), nakoľko súdny dvor Efty je nezávislý orgán, pričom jeho súdnictvo v dôležitých veciach ako kartel, internet a finančné trhové právo kopíruje viac francúzsko-nemecké ako anglosaské právo.

Práve preto sa Veľkej Británie navrhuje „nórska cesta“. Švajčiarsko, na rozdiel od Nórska, jedná na bilaterálnej úrovni, pretože proeurópsky orientovaná centrálna vláda v Berne očakávala, že raz dosiahne súhlas obyvateľstva k vstupu do EÚ. Podľa nzz.ch by sa situácia pravdepodobne zmenila prístupom Veľkej Británie do Efta, čím by sa posilnili vyjednávacie pozície pre európske štáty „mimo EÚ“. EHS 2.0 by im takto zabezpečila prístup k európskemu trhu a zaručila súčasne aj právnu ochranu.

Napriek všetkému by tu zostal „tvrdý oriešok“, a to slobodný pohyb osôb. Efta tvrdí, že osoby nie sú (teoreticky) produkčné faktory a tak v podstate voľný pohyb osôb je nedotknuteľný...

„The Economist“ dnes svojich „ostrovanov“ informuje o časovom pláne a procedúre, ktorú v tomto týždni kajina pod vedením Camerona musí „as soon as possible“ prejsť. Informuje, že napriek tvrdému postoju EÚ Donald Tusk, prezident EK v EÚ nalieha na „depart from Utopia dreams“ (upustenie od utopistických snov). Zároveň dodáva, že tvrdú líniu možno očakávať od nemeckého ministra financií Schäubla, ktorý vylučuje možnosť návratu k „business as usual“.

Odchodom Veľkej Británie z EÚ stratí Európa liberálneho hráča, dôležitého pre slobodný rozvoj trhového hospodárstva. Dá sa preto očakávať, že v únii budú rásť liberálne tendencie a liberálne orientované hnutia. Ak tieto nedostanú v hospodárskej politike únie priestor pre svoj prejav, porastú nacionalistické hnutia, ktoré v konečnom dôsledku môžu vyvolať, ako píše The Economist, „patriotic spring“ posilňujúci „národnú suverenitu“. Z toho pohľadu je Brexit základným kameňom pre EÚ 2.0 a ako taký potrebuje nové vízie a k nim aj nové prostriedky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov?

O úplatkoch sa pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.


Už ste čítali?