Návraty k demokracii

Autor: Rudolfa Vallová | 29.11.2010 o 12:12 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  202x

Demokracia je ako strieborná niť vinúca sa po ceste slobody medzi jej pravou a ľavou stranou. Svojimi hodnotami váži dobro a zlo, možné a nemožné, úsmev a úškľabok, vzostup a pád, bezohľadnosť a solidaritu, víťazstvo a prehru, túžbu po moci a pokoru, hrubé a nežné, lásku a nenávisť, svetlo a tmu...

Strieborná niť demokracie, hoci v imaginárnom svete univerza nekonečná, v reálnom často prerušovaná a ničená stratou viery v to, či vôbec existuje. Či rozoznáva, váži a delí hodnoty na ich navzájom protistojace veličiny, z ktorých každá má nárok na prejav svojej existencie.  Ak sa jedna z protistojacich kvalít prevalí, strieborná niť sa pretrhne a nám nič nezostáva, len znova nájsť jej stratený koniec.

V návratoch k demokracii je etika mocným nástrojom, ktorá hýbe strelkou váhy, na ktorú prikladá svoje každý občan. Jeho rebríček hodnôt je tvrdo skúšaný tými, ktorí sa sami vlastnou silou a či s podporou komunikačných prostriedok - marketing nevynímajúc, predierajú na čelné pozície na ceste slobody.

Návraty k demokracii overujú, či naša etika stojí na systéme uvedomených vlastných hodnôt, alebo len plášťom pohybujúcim sa v smere vetra. Je to čas, ktorý overí dopad našich vlastných slov a prejavov. Čas ukáže, či sme sami sebe prínosom a či sme si vykonali medvediu službu. Len čas rozloží všetko na svoje miesta a bude volať znova po demokracii, ak pravá strana bude aj ľavou alebo ak ľavá sa stane aj pravou.

Nedá mi parafrázovať Carla Gustáva Junga (1875-1961): „Spoza železnej opony sa na vás škľabí vaša vlastná tvár". Je to odkaz pre tých, ktorých nenávisť ničí lásku a túžba po moci sa mení na aroganciu. Že víťazstvo v sebe zároveň ukrýva prehru, úspech neodvratný pád, že nové poznanie vychádza z tmy a že radosť nie je možná bez bolesti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.

Komentár Zuzany Kepplovej

Pomôžme Timrave napísať román (komentár)

Sme takí odvážni a dynamickí ako naša politická reprezentácia.


Už ste čítali?