Bude TUI kontrolovať Rus?

Autor: Rudolfa Vallová | 16.3.2011 o 17:05 | (upravené 16.3.2011 o 18:00) Karma článku: 2,47 | Prečítané:  710x

Ruský podnikateľ v oceliarstve Alexej Mordaschow zvýšil svoj podiel akcií v cestovnej kancelárii TUI AG na viac ako 20%. Ním kontrolovaná skupina S-Group Travel Holding oznámila, že jej zámerom je získať v tejto spoločnosti 25% podiel. S-Group je tiež väčšinovým vlastníkom TUI Russia, ktorá operuje v Rusku a na Ukrajine. Pre TUI sa takto oceliarsky magnát javí ako strategický investor.

V každom prípade sa ráta, že pozícia TUI sa finančnými transakciami vo východnej časti Európy upevní. TUI má však aj svoje problémy. Jej námorná divízia Happag-Llyod je znova v strate, čo neteší nórskeho akcionára REEDER, ktorý má v TUI 18% akcií a je samozrejme, že za stav námornej divízie kritizuje Predsedu predstavenstva TUI AG Dr. Michila Frenzla. Zdá sa, že Mordaschow s pomocou ďalšieho akcionára,  španielskej rodiny hotelierov Riu, Nórov zablokovala, čím si Mordaschow vytvoril väčší priestor na ovplyvňovanie stratégie TUI. Do úvahy preto pravdepodobne prichádza odpredaj stratovej námornej dopravy, vyrovnanie dlhov a rozvoj turistiky vo východnej časti európskeho priestoru. Rusko je známe tým, že jej vyššia, ale aj stredná vrstva obyvateľstva je pripravená míňať počas svojich dovoleniek väčšie sumy peňazí.

TUI na ruský trh vstúpil ako piaty zahraničný touroperátor. Rovnako na Slovensku mal tento touoperátor pred rokmi veľmi dobrý štart. V rámci svojej touroperátorskej práce sa kontaktoval v nákupoch priamo na ubytovacie zariadenia, ktoré pre svoj postoj v marketingovej politike sa stali veľmi rýchle veľmi dobrým sústom pre operátora, ktorý si následne veľkú časť z výhod lacných nákupov ponechal na nemeckom teritóriu. Každá krajina rozhoduje sama o sebe - aj tým, že zahraničným investorom vytvára legislatívny rámec pre ich podnikanie. My, na Slovensku, sa riadime „zákonom o zájazdoch". Má diery, ako ementálsky syr. Nič zvláštne, keď chutí. Hlavne tým, ktorí ho majú častejšie na tanieri - veď ho majú mať za čo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?