Pokus, ktorý stojí 60 miliónov, alebo vrátia sa ZOH do hôr?

Autor: Rudolfa Vallová | 19.10.2012 o 21:10 | (upravené 19.10.2012 o 22:05) Karma článku: 4,85 | Prečítané:  399x

Predstava: „u nás doma" bude olympiáda, je pre každú krajinu príťažlivá. Naše Tatry sú pre také podujatia malé, takže každý pokus o kandidatúru som vždy vnímala veľmi skepticky. Hoci ako rodáčka spod Tatier mám v živej pamäti MS´70 v klasických lyžiarskych disciplínach, ktoré pohli ekonomiku regiónu o celú konskú dĺžku vpred - aby potom na dlhý čas kone zastali. V tomto článku nejde o Tatry, ale o švajčiarsku kandidatúru na Zimné olympijské hry 2022, ktorej iniciátori vsadili na heslo „Zimné športy späť do hôr!". Možno práve voľba hesla zburcovala opozíciu, ktorá rozvinula diskusiu o gigantizme olympijských hier a IOC (Medzinárodný olympijský výbor) dostal verejne „na frak". Ak by sa stal zázrak, švajčiarske Alpy v kantóne Graubünden, konkrétne Davos spolu so známym športovým centrom St. Moritz, by museli stihnúť toho veľa, o dopravnej prístupnosti nehovoriac. Silné pochybnosti o úspechu vyvolali kantonálne ľudové hlasovanie, ktoré sa uskutoční 3.3.2013.

Kandidatúra katónu Graubünden na Zimné OH 2022 by mala stáť 60 mil. Frankov. Je to viac ako dosť, pričom opozícia uvažuje o zmysluplnosti ďalších výdavkov aj pre prípad, ak by bola kandidatúra kantónu  Graubünden  úspešná.  Opozičník Andrea Bianchi v denníku Bündner Tagblatt (22.9.2012) vymenováva konkrétne fakty. Tvrdí, že o tom, ako budú vyzerať olympijské hry, rozhodne IOC, nie kandidát. Ak sa zoberú

pod lupu olympijské hry od roku 1988,

vidieť markantný nárast zúčastnených národov, počet účastníkov a počet disciplín. Náklady vybehli do veľkých výšok. Vancouver zanechal štátu dlhy vo výške 713 mil. EUR. V Soči prekročili 10 mld. EUR. V Turíne 2006 dosiahli len 3,4 mld., takže je naivné si myslieť, že IOC zmení trend ich ďalšieho rastu. Práve naopak, gigantizmus bude rásť ďalej, pretože za ním sa skrývajú finančné dôvody. Citujem z článku: „Od Samarancha sa olympijské hry sa zmenili na výrobňu peňazí. Predaj práv na TV spoločnosti a sponzorov stojí v popredí, nie etika hier. Malé, ale dobré hry odporujú tejto logike. Kto už je len pripravený zriecť sa x-miestnych miliónov výnosov len preto, že je „klein fein"?"

Tvrdé obvinenia, ktoré národnému olympijskému výboru zaiste neuľahčia jednanie s IOC. Opozícia šermuje aj s ďalšími faktami, ako je ekologická záťaž na krajinu, prírodu a životné prostredie. Život v krajine s veľkou priamou demokraciou má svoje pravidlá a obe strany pre a proti tvrdo bojujú za svoju pravdu. Po ich prvých stretnutiach pre sa sformoval podporný NIV-výbor vedený Ursom Lacotte, bývalým generálnym riaditeľom IOC.

Výbor zastrešuje NIV-Proces,

obsah krorého vyjadruje heslo: Nachhaltigkeit - Innovation - Vermächtnis (Udržateľnosť - Inovácie - Odkaz). Výbor je obsadený prominentnými osobnosťami, ktoré majú zaručiť takú prípravu a prípadnú realizáciu zimných olympijských hier, ktoré nezanechajú negatívne vplyvy na životnom prostredí. Hry podporuje aj centrálna švajčiarska vláda, ktorá podľa slov Giana Gilliho, športového riaditeľa Swiss Olympic zostavila garanciu na deficit vo výške jednej miliardy Frankov.  Rozpočet kandidatúry do roku 2015 dosahuje 60 mil. Frankov, pre fázu I. - príprava 5,427 mil., pre fázu II. - žiadateľ 26,707 mil., pre fázu III. - kandidát 27,866 mil. Frankov. Azda najväčšiu položku tvorí náklad na personál (15,128 mil.), na marketing a komunikáciu (11,052 mil.), na kampaň v zahraničí (9,838 mil.). Preto aj ďalšia kritika opozície, že celá kandidatúra nebude prínosom pre kantón, ale pre vybraných jednotlivcov (projekt bude realizovať cca 40 osôb) a pre marketingové spoločnosti.

Na plánovaný výdaj 60 mil. Frankov

chcú prispieť kandidátske mestá Davos  dvomi a St.Moritz 5 mil. Frankov. Príspevok kantónu Graubünden sa vyčíslil na 8 mil. Frankov. Príspevok kantónu celkom, rozpočítaný samozrejme na jednotlivé roky 2012-2015 dosahuje celkom  15 mil. Frankov, čo pokrýva štvrtinu nákladov. Zvyšných 45 miliónov sa musia získať mimo kantónu. Centrálna vláda na svojom zasadnutí 5.9.2012 odsúhlasila 30 mil. Frankov, teda 50% plánovanej sumy. Zvyšných 15 mil. Frankov si musí pozháňať sám Swiss Olympic.

Či zahorí olympijský oheň v kantóne Graubünden, rozhodne referendum. Predpovede hovoria, že v Churi, ktoré je proti kandidatúre, sa spravidla referenda zúčastňuje 1/5 hlasujúcich. Za sú mnohí podnikatelia v cestovnom ruchu, ktorí očakávajú, že do kantónu potečú investície. V každom prípade už dnes je známe, že dôjde k posilneniu železničnej dopravy. Kantonálna vláda odsúhlasila 3 projekty, a to na trati Zürich-Chur, Landquart-Davos a zahrnutie športového centra Lenzerheide do železničnej siete. Spojenie Scuol-Landeck, ktoré by prepojila Davos s Tirolskom (prepojenie na Innsbruck), zostane asi len snom.

Vízia Zimných olympijských hier zaktivizovala niektorých podnikateľov v cestovnom ruchu. Vízia ZOH 2022 zostruje aj ich pohľad na financie. Nový zákon o financných odvodoch pre rozvoj turizmu TAG, ktorý legislatívne zaväzuje k finančnej podpore aj iných podnikateľov a fyzické osoby, ktoré majú z turizmu úžitok, avšak sa na krytí jeho nákladov nepodieľajú, sa zdá pre časť odbornej verejnosti príťažlivý. V tejto súvislosti počuť aj kritiku na nepružnosť, ťažkopádnosť a ndostatok invencií turistických združení (NGO). Poniektorí by radi videli, aby časť ich práce prevzali dodávateľsky marketingové spoločnosti, ktoré „zaručene vedia ako získať klienta". Ak by kandidatúra prešla, vzniká veľké riziko, že do kantónu vstúpia marketingové spoločnosti za účelom zisku z olympiády a po nej z regiónu odídu. Do ďalšieho olympijského mesta. O tom, čo bude, rozhodnú obyvatelia Graubündenu sami.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?