Riadenie kvality nepatrí štátu!

Autor: Rudolfa Vallová | 23.10.2012 o 16:50 | (upravené 11.11.2012 o 14:17) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  122x

Štát je povinný zabezpečiť rámec pre legislatívnu ochranu spotrebiteľa, pritom nemá právo vyššou alebo nižšou právnou normou miešať sa do riadenia kvality! Rovnako ani žiadna skupina, hoci by to bola hneď regionálne združenie cestovného ruchu, nemá právo v regióne, ktorý prezentuje, v právnom štáte zaväzovať k plneniu kvality podnikateľa, ktorý nie je jeho členom. Kvalita služby cestovného ruchu (rovnako ako tovaru) je súčasťou dodacích podmienok, ktoré sa zjednávajú spolu s cenou dohodou. Možno sa poniektorí odborníci vo fachu čudujú, o čom to vlastne hovorím. Dávno je doba za nami, kedy ceny služieb cestovného ruchu určoval  štát spolu s kvalitatívnymi dodacími podmienkami (medzi ne patrí napr. aj kategorizácia ubytovacích zariadení).

Kvalita je slovo obrovského významu. Zamestnala hlavu tvorcov dokumentu Hodnotenie kvality zariadení vidieckeho cestovného ruchu v Nitrianskom samosprávnom kraji obsahujúceho návrh certifikácie ubytovacích zariadení (viď www.unsk.sk). Zamestnáva myseľ odborníkov aj tu vo švajčiarskom Graubündene, ktorí premýšľajú, akým spôsobom zostaviť  stratégiu, ktorá by zabezpečila (ľudovo zazichrovala) kvalitu. Ide im o takú kvalitu služieb, ktorá by ako jeden z nástrojov podpory predaja zlepšila vyhliadky predaja služieb kanónu na domácom, švajčiarskom, ako i na zahraničnom trhu.

Presne o takúto kvalitu, ktorá by  „dotvorila" imidž Nitrianskeho regiónu, išlo aj tvorcom návrhu na už zmienenú kategorizáciu ubytovacích zariadení v súkromí, tzv. vidieckeho charakteru. Dokument správne poukazuje, žeproces kategorizácie ubytovacích zariadení a sledovanie ich kvality

je zložitý, náročný n a čas, nákladný a čo je podstatné: je zbytočný, pokiaľ nesleduje pravidlá voľného trhu. Keďže kvalita je súčasťou dodacích podmienok, určuje ju podnikateľ, ktorý službu prechodného ubytovania klientovi ponúka (mali by ste ich nájsť na verejne prístupnom mieste v ubytovacom zariadení). Klient má možnosť o predmete kúpy jednať, dohodnúť sa, alebo od návrhu zmluvy odstúpiť.

V prípade, ak do procesu kúpy a predaja služby prechodného ubytovania vchádza „priekupník" (priekupníci), teda cestovná kancelária, alebo rezervačný systém ubytovania ( službu len sprostredkováva - podniká ako cestovná agentúra), pre uľahčenie obchodovania cestovná kancelária alebo cestovná agentúra spravidla vytvára „vlastný ofenzívny systém predaja" tak, že podmienky predaja pre svojho klienta štandardizuje (mali by ste ich nájsť v katalógu alebo na web stránke kancelárie). Kvalitu služieb určuje predajca a podnikateľ, ktorý službu na ďalší predaj alebo na jeho sprostredkovanie ponúka, nemá inú možnosť , len pristúpiť na spoločné podmienky kvality a túto dodržať (pokiaľ má záujem o dodržanie zmluvných podmienok a samozrejme o získanie klienta „z druhej ruky").

Samozrejme, že existuje aj taká možnosť, keď ubytovacie zariadenia, pokiaľ nie sú viazané členstvom v hotelových sieťach alebo inou dohodou s marketingovou spoločnosťou, sa môžu v rámci členstva v profesijnom združení (spolku rovnorodých poskytovateľov služieb ako napr. malé ubytovacie zariadenia) alebo v regionálnom či lokálnom združení cestovného ruchu (akým je napr. Nitriansky región), dohodnúť na spoločných kvalifikačných znakoch prechodného ubytovania. Je nevyhnutné, aby sa tak dialo po predchádzajúcich jednaniach s predajcami (cestovnými kanceláriami alebo cestovnými agentúrami) alebo jednaniach so združeniami spotrebiteľov. Pokiaľ to tak nie je, celý proces je neefektívny - ako mlátenie prázdnej slamy.

Pretože len predajca vie, čo klient, ktorého je schopný osloviť a službu mu predať, od ubytovania očakáva. Na druhej strane - združenie spotrebiteľov zastupuje obecné záujmy potenciálnych klientov ubytovacích zariadení.

K riadeniu kvality patrí aj zodpovedný prieskum spotrebiteľského trhu - doma i v zahraničí. Konečný spotrebiteľ rozhodne, či v súvislosti s kúpou nekvalitnú službu odmietne, alebo nadštandardnú službu nezaplatí. Samozrejme, rozhodovanie klienta ovplyvňuje marketing. Lenže ten realizuje podnikateľ alebo ďalšia osoba, ktorú oslovil (resp. ktorá podnikateľa oslovila) s návrhom kúpnej zmluvy (cestovná kancelária alebo agentúra), resp. s návrhom o podpore predaja (marketingová spoločnosť).

V právnych štátoch s voľným trhovým hospodárstvom (pokiaľ o takýto štát a trh stojíme), štát podporuje kvalitu finančnou podporou iniciatív zameraných na tvorbu a zvyšovanie kvality (tak isto vytvára aj funkčný rámec pre fungovanie spotrebiteľských združení). Tak napríklad v Rakúsku pôsobil klaster (iniciatíva), ktorý sa zameral na vytvorenie a presadenie štandardu „wellness hotelov". Klaster cieľ dosiahol a následne svoju prácu ukončil a zanikol. Takto sa môže vynárať iniciatíva za iniciatívou (organizované na princípe NGO - neziskových organizácií) a po dosiahnutí cieľa tento skorigovať alebo činnosť uzatvoriť likvidáciou NGO. To platí aj pre „vidiecke zariadenia". Alebo pre športhotely, alebo pre biohotely ai.

S cenou uzatvorenou na základe dohody sa osobne stretávam už od roku 1979. Možno si nikto za „socíku" neuvedomil, že zájazd do Talianska, Grécka či iných štátov v zahraničí, si s cestovnou kanceláriou „dohodol". Uvažujúc o možnosti väčšej osvety o cenách uzatvorených dohodou mi jeden komunista pri neformálnom stretnutí povedal: „nepotrebujeme, aby ľudia boli o tom informovaní."

Možno vysvetlenie, ktoré predkladám, znie príliš odborne. Riadenie kvality je totiž odborná záležitosť. Pre konečného spotrebiteľa je vec jednoduchá: kvalita je súčasťou dodacích podmienok.  Ak sa dohaduje cena, dohodne sa s ňu aj kvalita. V rámci dodacích podmienok.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?