1,6 miliardový obrat alebo aj turisti chcú Bio!

Autor: Rudolfa Vallová | 24.10.2012 o 21:46 | Karma článku: 4,65 | Prečítané:  446x

V časoch letu prvej rakety na Mesiac sme verili, že budúcnosť stravovania ľudstva vyriešia tabletky. Neuveriteľne štíhla modelka Twiggy akoby potvrdzovala, že človek nežije preto, aby jedol . Medzitým farmácia zaznamenala boom, ale stravovanie nevyriešila. Ľudstvo sa znovu vracia k zdravým potravinám. Dopyt po bio-produktoch rastie rýchlejšie, ako naša vôľa produkovať to, čo sa volá Bio. Výrobný proces totiž nie je možné ihneď presmerovať na inú koľaj. Všetko potrebuje svoj čas, všetko potrebuje investície. Do bio-produktov nemalé. Našťastie sa máme od koho učiť. Veľké skúsenosti s bio-produkciou majú Taliani a Švajčiari. Kým Taliani majú viacej šťastia s úrodnou pôdou, Švajčiari musia - tak ako my - k prírode pristupovať s láskou. Pozrime sa preto, ako spomínajú noviny Die Südostschweiz am Sonntag (21.9.2012) na začiatky bio-produkcie:

Švajčiarsko zaznamenalo v roku 2010 obrat s bio-produktami vo výške okolo 1,6 mld. Frankov (údaj Biosuisse). Predaj bio-produktov sa dnes podieľa na celkovom predaji potravín 5,7%. Vedie Bio-chlieb s podielom na trhu vo výške 17,8%, nasledujú vajcia (17,7%) a ovocie (12,3%).

Základ pre rýchly rast Bio-brandže (od začiatku deväťdesiatych rokov) položilo  včasné rozhodnutie veľkoobchodu Coop ponúkať bio-produkty. V roku 1993 založil spoločnosť Coop Naturplan (na budúci rok bude mať za sebou 20 rokov skúsenosti). Medzitým ponúka viac ako 1600 Naturplan-produktov. „Skoro každý druhý vo Švajčiarsku kúpený Bio-produkt je od nás", zdôrazňuje Sara Kretschmerová, hovorkyňa spoločnosti. V roku 2011 dosiahla spoločnosť COOP s bio-produktami obrad 849 mil. Frankov. Pritom oblasť Bio-produktov neustále rastie - v roku 2011 vzrástla o 3% (v porovnaní s rokom 2010).

Podľa Kretschmerovej  je nasadenie Coop na Bio otázkou presvedčenia.  Coop sa zasadzuje aj v ostatných oblastiach na trvalú udržateľnosť a férový obchod.  Paleta sortimentu spoločnosti začína od sortimentných produktov Fairtrade  cez kozmetiku u Coop City k dcérskej spoločnosti Body Shop a k pravidelne vychádzajúcim Bio-magazínom a k reklame zážitkových akcií.

Coop robí dobrú prácu. Potvrdzuje to aj úspešná, moderne ladená a spievaná reklama o Bio-produktoch  „z lásky k prírode". Spoločnosť nezanedbáva ani „výchovu spotrebiteľa" . V televíznej kuchárskej  show „Chuchi" Ivo Adam zábavným a zaujímavým spôsobom sprevádza diváka po jednotlivých regiónoch produkujúcich Bio-produkty. Divákom, spolu s príbehmi pestovateľov ovocia a zeleniny, chovateľov dobytka či hydiny, ponúka hodnotný gastronomický zážitok.

Na vlastné oči spoznávam, že Švajčiarsko je krajina, ktorá sa živí kvalitou. K nej patria aj eko-produkty. V obchodoch sa na pultoch s ovocím a zeleninou zreteľne prezentuje krajina pôvodu. Riešenie, ktoré vytvára podmienky pre zvýraznenie ponuky domáceho eko-produktu. Eko je žiadané aj turistami. Eko sa týka nielen gastronómie, ale celého spôsobu života. S ponukou na trh prichádzajú aj eko-hotely, ktoré stavajú na všetkom, čo je „natural". Že invencie niektorým hotelierom skutočne nechýbajú, mi potvrdil aj pohľad na seno uložené v malej rebrine nad umývadlom v kúpeľni namiesto zrkadla. Poniektorí siahajú aj po osvedčených očistných kúrach a tak sa na „svetlo Božie" znova dostáva učenie Sv. Hildegard (von Bingen), pričom hosť pod dohľadom dží hladovku. Dobrá vec nielen na schudnutie, ale aj na výmenu krvi a regenerovanie organizmu.

Zaiste by stálo za to načrieť aj do našich dejín a nachádzať to, čo je pre nás „svojské". Čo dotvára kvalitu vidieckeho spôsobu života. Patrí k tomu aj eko-produkcia. Aj ako „živná pôda" pre vidiecky turizmus novej kvality.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?