Cena ekologickej rovnováhy

Autor: Rudolfa Vallová | 11.11.2012 o 10:50 | (upravené 11.11.2012 o 14:20) Karma článku: 6,09 | Prečítané:  250x

Ťažko sa komunikovalo kedysi s lovnými revírmi na Slovensku vo veci poľovačiek. Lovecká turistika bolo niečo, do čoho sa rozumelo len malo ľudí... Tu vo Švajčiarsku má spravidla každý muž doma na stene zavesenú pušku. Začiatok lovu sa verejne vyhlasuje a každý poľovník - muž či žena, sa môžu na lov prihlásiť. Keďže tento rok bolo zastrelených menej jeleňov, v Kantóne Graubünden bol vyhlásený výnimočný lov, a bude sa strieľať predovšetkým v jeho východnej časti. Na špeciálny termín na vysokú sa prihlásilo 2400 poľovníkov, ktorí by mali prostredníctvom svojej záľuby pomôcť zabezpečiť ekologickú rovnováhu - ochranu lesa, ochranu poľnohospodárskych kultúr a pod lesom nachádzajúcich sa ľudských príbytkov voči premnoženiu sa lesnej zvere počas zimného obdobia.

Podľa správy Bündner Tagblatt septembrový lov sa poľovníkom veľmi nevydaril. Daždivé počasie a hmla zapríčinili, že poľovníci ulovili menej, ako pred rokom . Úrad pre poľovníctvo a rybárstvo vo svojej bilancii oznamuje, že počas poľovačiek sa zastrelilo 2823 jeleňov ( v predchádzajúcom roku 3686), 2508 sŕn (2715), 3014 kamzíkov (2779), 14 divých svíň (12), 4834 svišťov (5060). Poľovačiek sa zúčastnilo 5477 poľovníkov, z toho 165 žien. Výnimočne dobre sa darilo zvládnuť odstrel v južne položených alpských dolinách, v regiónoch Domleschg a Hinterrhein.

Plán odstrelu pre nadchádzajúcu jesennú sezónu je dokonca vyšší ako v posledných piatich rokoch, ale nižší ako v rokoch 2004 a 2006. Situáciu v odstreli kamzíkov, ktorých počet sa v posledných 20 rokoch znižuje, kritizovali samotní poľovníci.  Stav vysokej zvere má oproti divým sviniam a kamzíkom rastúcu tendenciu. Pri jeleňoch a srnách rastie ich počet ročne o dobrú tretinu. To značí ročný prírastok 5000 zvierat. Preto jesenná poľovačka má za cieľ znížiť počet divých zvierat na zimný stav, ktorá zodpovedá kapacite ich životného priestoru.

V posledných rokoch popri športovom poľovníctve sa vo svete rastie záujem pozorovať život  vtáctva a zvierat v divokej prírode. Pre cestovný ruch sa tak vytvárajú obrovské možnosti pre realizáciu projektov s trvalou udržateľnosťou. V podstate sme my, ľudia, súčasťou prírody (v Kanade som zazrela knihu, ktorá založená na kultúre Indiánov popisovala charaktery jednotlivých zvierat „ľudskou rečou"), preto je logické, že k nej sa (z času na čas) obracia naša pozornosť. Možno nás niekedy samých prekvapí miera intolerancie, ktorá, ako napríklad, sa udiala túto jeseň pri poľovačke v Alpách. Po strmých svahoch sa pohyboval kamzík, ktorý v dôsledku neznámej príčiny bol sfarbený do biela. Preto ho bolo dobre vidieť z veľkej diaľky a sledovať jeho pohyb po skalách. Túto zvláštnosť prírody rešpektovali všetci v regióne počas siedmych rokov. Až do tohoročnej jesene.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?