Ktorý syr možno nazvať horským?

Autor: Rudolfa Vallová | 11.11.2012 o 14:40 | Karma článku: 3,29 | Prečítané:  451x

Že k vzdelaniu patrí aj osveta, potvrdzuje dotaz jedného z politikov smerovaný na najvyššie miesta vo Švajčiarsku. Ktorý syr možno nazvať horským? Môžu poľnohospodárske výrobky nosiť názvy chránených geografických údajov? Alebo: zneužíva Davoser Bergkäse pre svoje komerčné využitie  niektoré z pravidiel platných pre ochrannú značku? Ako chrániť etablované produkty od ich napodobnenín?

Z hľadiska požiadaviek voľného trhu nie je vhodné, aby slobodná demokratická spoločnosť prostredníctvom legislatívy štátnymi zásahmi upravovala pravidlá výrobného procesu a zasahovala tým aj do kvality produktu. Podľa vyjadrenia televízie SF 1 po zrušení štátnych usmernení upravujúcich kvalitu horských syrov, sa vytvoril priestor pre invenciu výrobcov. Následkom toho sa rozzrástol sortiment horských syrov, pri výrobe ktorých sa používali nové technológie a pochutiny.  Takže každý syr vyrobený z mlieka kráv pasúcich sa na horských pasienkoch, je „horský". Pokiaľ výrobca pre svoj syr požaduje ochrannú značku, je posúdenie pomenovania vecou schvaľovacích orgánov. Pokiaľ výrobca ponúka svoj syr na predaj bez ochrannej značky, posudzuje kvalitu spotrebiteľ, ktorý sám rozhodne, či mu syr ponúkaný ako „horský" chutí alebo nie, teda či ho kúpi alebo nie. V tom prípade rozhoduje, aby syr bol vyrobený v súlade s hygienickými požiadavkami.

To, čo platí pre tovary, platí aj pre služby. Napríklad: Ktorý hotel sa môže označiť troma hviezdičkami? Rozhoduje zvyklosť, a nie právna norma. Podľa názoru jedného Slováka má právo hotel honosiť sa štyrmi hviezdami, podľa kritérií hotelovej spoločnosti Best Western len tromi. Možno podľa hodnotiacich kritérií inej hotelovej spoločnosti tešiacej sa ochrannej značke tromi len s dobrým zažmúrením oka. Ochranná značka hotelovej siete je jedinečná, a to aj vo svojej kvalite. Ak požiadavky na kvalitu ubytovacích zariadení upraví štát legislatívne, navždy zlikviduje priestor pre inovácie, pre slobodu prejavu. Presne tak, ako sme zlikvidovali zabehnutú značku Interhotel a nedocenili sme hospodársky význam hotelovej spolupráce v rámci hotelovej siete.

Predpokladá sa, že za výrobu tovarov, resp. za poskytovanie služieb ručia svojim vzdelaním ľudia s odborným vzdelaním. Že títo ľudia sa vzdelávajú celoživotne. Že sú v kontakte s meniacimi sa potrebami tak trhu, tak so spoločnosťou kladenými požiadavkami na ochranu zdravia, či ochranu práv spotrebiteľa. Stane sa, že niekedy zaváhame a pýtame sa, či sa veci dejú správne. A ak nie, tak je čas na revíziu a reformu.

Jeden z nástrojov, ktoré posúva kvalitu dopredu, je hodnotenie. Podľa informácie denníka Bündner Tagblatt  začiatkom novembra boli hodnotené najlepšie lyžiarske strediská Álp 2012 (viac www.best-skiresorts.com).  Hodnotilo sa: istota zasneženia, veľkosť lyžiarskeho strediska/ponuka zjazdoviek, milota obsluhy, Aprės Ski, deti/ponuka služieb pre rodiny na svahu, prostredie strediska, gastronomická ponuka na svahu, exkluzivita a ponuka wellness. Nedá mi spomenúť, ako kedysi v Zakopanom po Gubalowke behali ženičky a ponúkali lyžiarom kyslé mlieko...

Ďalšie články na tému kvalita:

http://vallova.blog.sme.sk/c/311189/Riadenie-kvality-nepatri-statu.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?