Kedy dobehneme Švajčiarsko?

Autor: Rudolfa Vallová | 18.11.2012 o 11:17 | Karma článku: 4,95 | Prečítané:  881x

  Keď som dnes ráno siahla do novinovej schránky po Die Südostschweiz am Sonntag, pohľad mi padol na článok „Bündnerinnen und Büdner haben mehr Geld in der Tasche". Som si istá, že u väčšiny čitateľov oznam o tom, že v časoch hospodárskej recesie by mali mať  vo vrecku viac peňazí ako kedysi, vyvolá  úsmev ako ranný vtip pre dobrý začiatok nedele, víkendového dňa, kedy z potreby či túžby po vlastnej radosti alebo obdarovaniu blízkych siahame obvykle hlbšie do vrecka. Ako to vlastne s našim vreckom? Keď nazrieme hlboko do minulosti, ani my, na Slovensku, nie sme na tom tak zle. Veď kde sme dnes a kde sme boli ako Horné Uhry v časoch Habsburskej monarchie? Alebo za čias bývalého Československa, keď bolo Slovensko vnímané skôr ako „agrárny prívesok" ako ekonomicky žiariaca súčasť viac národnostného štátu? Veď aj starí Rimania severnú Afriku si pre seba držali ako „obilnicu Ríma"! Teraz vážne, o čom vlastne „viac peňazí vo vrecku" Švajčiarov je /výber z článku/:  

Stredný stav vo švajčiarskom Graubündene si za posledných 20 rokov polepšil. Podľa záverov štúdie Zürcher Denkfabrik Avenir Suisse vzrástol počet domácností tvoriacich „stredný stav spoločnosti" zo 64 na 68%. Menej je aj chudobnejších (nižší stav alebo spodina), ktorí sa podieľajú 22% na celkovom počte domácností. V roku 1990 tento podiel dosahoval až 28%. Len 10% je skutočne bohatých (švajčiarsky priemer je 18%)! Ich počet vzrástol o 90-tych rokoch o 2%, kým po prelome tisícročia sa podiel bohatých stabilizoval a dosiahol  počet 8628 domácností (údaj 2010).

Samozrejme, že existujú regionálne rozdiely, ba dokonca také, ktorých vývoj sa neočakával. V aglomeráciách Chur rástol počet bohatých rýchlejšie (+13%) ako v Oberengadine (východná časť kantónu, +10%). Kým v aglomerácii Chur sa chudobnejší podieľajú na celkovom počte domácností 13%, v Oberengadine až 23% (švajčiarsky priemer je 16%).

To znamená, že v aglomeráciách Chur je väčší podiel stredného stavu (71%) ako v Oberengadine (67%), pričom mimo centier rástol rýchlejšie a tak napríklad v meste Chur sa percentuálne podiely jednotlivých príjmových vrstiev za celých 20 rokov nezmenili.

Nie je prekvapením , že sa lepšie darilo rodinám v pohraničných oblastiach a v Porýní, kde dochádza v dôsledku živšieho pohybu osôb k živšej výmene tovaru, ale aj informácií. (Takýto vývoj je historický potvrdený.)

So svojimi obyvateľmi zarába aj štát. Mzdy v sledovanom období rástli rýchlejšie ako celkový hospodársky rast, takže každý rok napriek znižujúcemu sa daňovému zaťaženiu príjmy štátu od obyvateľstva rástli. Aj vďaka rozšíreniu možností zdaňovania a odvodov.  Nemalý vplyv na celkovom raste príjmov má aj fakt, že počet vyšších miezd rástol rýchlejšie - v dôsledku zvyšovania vzdelania, ale aj vďaka prisťahovalectvu, ktorého značnú časť tvorí vysokokvalifikovaní odborníci.

Hoci rodinné príjmy sú základným ukazovateľom hodnotenia príslušnosti k danej príjmovej vrstve, štúdia hodnotila aj ďalšie faktory, a to úroveň vzdelania a bytovú situáciu (hlavne bytová situácia je napr. v Kanade dôležitým hodnotiacim kritériom - predpokladá sa, že domácnosť strednej vrstvy je vlastníkom bytu/domu, teda  má vlastnú strechu nad hlavou).  Podľa štúdie sa za príslušníka stredného stavu pokladali domácnosti  s brutto príjmom 44 900 až 99 400 Frankov v prípade domácnosti s jedným členom, 67 300 až 149 100 Frankov v domácnosti s dvoma osobami, 94 200 až  208 700 v domácnosti so štyrmi osobami. Štúdia vychádzala až do roku 2000 zo štatistických údajov, po roku 2000 až 2010 závery vychádzali z prieskumov a údajov z trhu nehnuteľností.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?