Demokracia, spiaca krásavica alebo život v jednom regióne

Autor: Rudolfa Vallová | 25.11.2012 o 18:13 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  447x

Kto videl  film „The Wall Street - peniaze nespia" zaiste zaregistroval postreh hlavného hrdinu: „Peniaze sú ako pobehlica. Musíš na ne dávať dobrý pozor, pretože jedného dňa sú preč." Pre niektorých ľudí peniaze nie sú dôležité tak, ako je pocit osobnej a podnikateľskej slobody v spoločnosti, ktorej žije. Človek ako ja, vychovaný v totalitnom štáte, vnímajúc dianie vo Švajčiarsku, v krajine s priamou demokraciou, môže konštatovať: „Demokracia je ako všadeprítomná krásavica, ktorá  bdie, len ak sme my, jednotlivci, neustále aktívni. V opačnom prípade „krásavica zaspí", voľný priestor využije moc, v tom nebezpečnom prípade moc jednej strany...

Tu, vo Švajčiarsku,  v kantóne Graubünden, ľudia pre udržanie demokratických práv aj niečo robia. Aktivita smeruje nielen zdola, ale motivácia pre potrebné zmeny prichádza aj smerom zhora. Tak ako v prípade reformného procesu administratívneho riadenia kantónu, odkiaľ je riadený reformný proces sledujúci posilnenie výkonu demokracie na úrovni obce, zefektívnenie riadenia na úrovni kantónov a nové finančné vyrovnanie v prospech efektívnejšieho hospodárskeho a tým aj sociálneho a spoločenského rozvoja obcí.

Podľa informácií zo švajčiarskych médií (Bündner Tagblatt a Südostsweiz) dochádza k zlúčeniu viacerých obcí. Od nového roka sa zlúčia obce Tenna, Safien, Versam a Valendas, ktoré príjmu spoločný názov Safiental.  V týchto dňoch prebehlo hlasovanie k ďalšiemu projektu zlúčenia 14 obcí. Až na jednu obec  bol projekt Ilanz Plus na stretnutiach obyvateľov z 13 obcí (t.j. až na jednu obec, ktorá sa vyjadrila k fúzii negatívne) požehnaný. Tým vzniká nová obec s názvom Ilanz/Glion s okolo 4600 obyvateľov a v celkovej rozlohe 13 343 ha. Tým by sa dostala obec , ktorá by mohla začať reálne fungovať od 1.1.2014 medzi TOP 10 obcí v kantóne.

Tento víkend (25.11.2012) prebehli voľby do zastupiteľských orgánov v novej obci Arosa, ináč svetoznámom rekreačnom alpskom stredisku.  Fúziou celého údolia (okrem Maladers a Tschiertschen) vzniká nová obed „Arosa", ktorú bude pravdepodobne reprezentovať súčasný „Gemeindenoberhaupt" Lorenzo Schmidt, právnik a bývalý hokejový reprezentant. O ďalšie novo volené orgány je veľký záujem. Podľa denníka Bündner Tagblatt je počet kandidátov ako piesku v mori.

Zlúčením obcí sa ich počet k 1. januáru 2013 zníži na 172. Pred desiatimi rokmi ich bolo v kantóne Graubüden 212. Rozbehnuté sú ďalšie projekty zlúčenia, takže v blízkej budúcnosti sa ich počet môže znížiť až na 158. Reštrukturalizácia je nevyhnutná a sleduje vytvorenie silných obcí, ktoré dokážu zvládnuť predpoklady pre rýchlejší hospodársky a spoločenský rozvoj. Cestovný ruch, poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo sú nosnými hospodárskymi činnosťami tohto alpského kantónu. Do konkurenčne schopného turizmu ako aj do ochrany životného prostredia sa očakávajú v budúcnosti tak vysoké vstupy, že sa budú dať zvládnuť len za predpokladu spolupráce celých údolí. Reštrukturalizáciou sa vytvoria nové podmienky pre finančné toky, v rámci ktorých sa posilnia pozície kantónu pri zachovaní autonómie jednotlivých obcí. Preto každý zlučovací projekt  musí byť dôkladne pripravený a zo strany kantónu  je mapovaný a finančne podporený. Napríklad projekt fúzie Ilanz Plus je podporený 18,3 mil. Frankov, pričom ďalších päť je prisľúbených pre zvláštne služby. Tieto finančné prostriedky sa použijú na vyrovnanie daní tak, aby jednotlivé obce sa dostali na rovnakú hospodársku úroveň, čím sa im uľahčí spoločný štart.

Projekt finančného vyrovnanie medzi kantónom a obcami „Bündner NFA"  bol „odklepnutý" obyvateľmi Graubündenu v ľudovom hlasovaní  už 7. marca 2010. Súčasný systém financovania pochádza z roku 1958. Etapovite sú spracovávané revízne projekty v oblasti zdravotníctva, školstva, starostlivosti o deti a starých ľudí, lesného hospodárenia, práv týkajúcich sa ochrany detí a dospelých. Súčasne s revíziou sa optimalizuje starý systém financovania a pokračuje sa v revíziách legislatívy. Realizácia ďalších dôležitých zmien sa očakáva v druhom polroku 2013 tak, aby nové finančné vyrovnanie vstúpilo do platnosti v plnom rozsahu od roku 2015...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?