Ak kvalita, tak švajčiarska – ešte aj pre počasie!

Autor: Rudolfa Vallová | 2.1.2013 o 20:27 | Karma článku: 2,88 | Prečítané:  456x

  Švajčiarska kvalita v superlatívoch? Kto pozná realitu priamo tu, vie, že pozornosť každého Švajčiara visí (minimálne slovne) na slove „kvalita". Snáď aj vďaka tomu, že školáci sa držia podľa kritérií PISA v technických predmetoch dlhodobo na špičke (podľa vyjadrenia pedagogických expertov v rozhovore na SFR - Švajčiarska televízia a rozhlas - hop, aj tu sú tieto dve inštancie pod jednou „strechou"!). A tak napríklad predstavy o kvalite jemnej mechaniky sú pre každého bežnou záležitosťou. Ale ako môže s kvalitou súvisieť aj počasie?  

Pekné alebo škaredé počasie ovplyvňuje každého, kto sa rozhoduje na poslednú chvíľu kam pocestovať na dovolenku alebo či len na krátky výlet alebo víkendový pobyt . Ak prší, zostaneme radšej doma. Ale ak je počasie akoby stvorené pre radostné chvíle a sľubuje pôžitok z nového zážitku(po ktorom sa radostnejšie kráča aj do práce), nič nás doma nezdrží.

Predpoveď počasia zaujíma nielen turistu. Je nevyhnutným predpokladom pre efektívnejšie podnikanie v cestovnom ruchu. Pokiaľ sa neriadime podľa mesiaca (ak leží v opare, určite bude do 3 dní pršať) a ľudových porekadiel, musíme veriť tomu, čo hovoria slovenské „rosničky". Hoci my, Slováci, máme medzi sebou človeka, ktorý významne zasiahol aj do meteorológie (Milan Rastislav Štefánik), naše domáce predpovede som si vždy overovala na turistickom portáli (rakúskeho pôvodu) www.tiscover.com.  Ich informácia (stručná, jasná, informačne vyčerpávajúca, presná, pravdivá - v miere, v akej predpoveď o počasí môže byť) ma vždy uspokojila.

Pohľad na švajčiarsku meteo službu, ktorá pred niekoľkými dňami začala svoju službu, mi však vyrazil dych. S komfortom, ktorý poskytuje novootvorený portál www.wetter-graubuenden.ch, sa nestretnete všade a potvrdzuje, že dôvera k predpovedi počasia je alfa a omega (A a O) obojstrannej spokojnosti a ak je navyše spojená s prísľubom, že „v Graubündene vždy niekde svieti slnko",  informácie na portáli sami o sebe zaručujú, že predpoveď presvedčí aj toho najnáročnejšieho klienta a motivuje ho cestovať.

Že každé počasie má svoju cenu, potvrdzuje informácia uvedená v denníku Bündner Tagblatt: Projekt stojí 1,5 mil. Frankov! Predprojekt stál 180 tisíc, projekt 225 tisíc, komunikácia novej ponuky 500 tisíc, Facebook kampaň 150 tisíc Frankov atď. Portál pracuje pod dohľadom „televíznej rosničky"  meteorológa Thomasa Buecheli ho z SF Meteo  a poskytuje informácie o 30 strediskách v celom kantóne systémom, ktorý spĺňa potrebu rýchlej orientácie na portáli (ku ktorej patrí aj malý počet klikov k získaniu žiadanej informácie). Potenciálny hosť jednej časti Álp môže byť spokojný.

Zostáva dúfať, že kvalita portálu presvedčí i ostatné alpské krajiny, aby sa k príťažlivej predpovedi počasia  pridali, pretože len tak sa priblíži optike turistu v okolitých a priľahlých krajinách, ktorým sa oplatí cestovať „na skok" a rozhodovať sa „na poslednú chvíľu".  Portál zatiaľ oslovuje len domácich a to je (v mojich očiach) málo na to, aby sa náklady na zhotovenie a správu portálu vrátili. Hoci, podľa prepočtov, domáci hostia - jednodenní turisti z kantónu Zürich a východného Švajčiarska,  prinesú pre Graubünden už teraz v čase zimnej sezóny 70 mil. Frankov...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?