ZOH Graubünden 2022 – príležitosť aj pre naše hory

Autor: Rudolfa Vallová | 10.1.2013 o 17:50 | (upravené 10.1.2013 o 19:15) Karma článku: 1,48 | Prečítané:  280x

Myšlienka  kandidatúry „ZOH Graubünden 2022" s Host City St. Moritz nabáda k návratu zimnej olympiády do hôr. Denník Bündner Tagblatt ozrejmuje, že ak súčasný model organizácie zimných olympiád stavia na existencii veľkého mesta kombinovaného so strediskom zimných športov, „Schneeweisse Spiele" (snehovo biele hry) by mali vrátiť zimné olympijské hry do horského prostredia, v ktorom sa kedysi konali. Či za olympiádou takého druhu stojí celý región (švajčiarsky kantón Graubünden), ukážu dňa 3.3.2013 výsledky referenda. Pôjde o rozhodovanie o vlastnom osude obyvateľstva regiónu, ktorý  sa živí v prvom rade z príjmov z turizmu. Nečudo, že podujatie veľkého rozsahu (po ZOH v rokoch 1928 a 1948) vyvoláva množstvo reakcií, z jednej strany vychádzajúce z obavy o trvalé narušenie kvality životného prostredia, na strane druhej z potreby konečne sa popasovať s otázkou trvalej udržateľnosti na praktickej úrovni priamo v regióne. Preto môžu riešenia tu v Graubündene priniesť  nové poznanie aj pre naše hory.

Sledovať dianie na diaľku (zo Slovenska) a vytvoriť si o diskusii pro Olympia a ich kritikov vlastný názor umožňujú webové stránky. Alternatívny koncept „Schneeweisse Spiele" predkladaný na stôl IOCu obhajujú významné osobnosti športového, spoločenského a politického života na stránke www.gr2022.ch, pričom kritici prezentujú svoje stanoviská ako napr. príliš veľké, veľmi drahé či nie trvalo udržateľné na stránke www.olympia-nein.ch.

V mojom blogu sa budem snažiť priniesť postupne všetky okruhy týkajúce sa trvalej udržateľnosti z hľadiska kvality života pre obyvateľov, tak pre flóru a faunu horských regiónov. Ak by kandidatúra ZOH Graubündenu 2022 prešla u vlastného obyvateľstva, je potrebné o správnosti konceptu „snehovo bielych hier" presvedčiť  IOC. Ak by IOC koncept akceptoval, jeho súhlas by priniesol množstvo zmien...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?