Mám 20 tisíc a chcem „Zimák“

Autor: Rudolfa Vallová | 25.3.2013 o 18:24 | Karma článku: 3,86 | Prečítané:  655x

  Systém financovania výstavby a rekonštrukcie športových zariadení u nás na Slovensku je „španielskou dedinou".  Od času, keď tieto patrili „ľudu", akoby hľadali svojho pána (až na výnimky nachádzajúce sa pod tútorstvom bohatých sponzorov viac-menej šťastlivých telovýchovných klubov). Za nami sú časy, keď v mene „ľudu" sa centrálne plánovalo a financovalo, pričom musíme priznať, že ľud sa asi tomu viac tešil, pretože športoviská boli viac využívané a divácky napĺňané. Ako je to dnes?  

Nebyť spadnutej strechy Staroľubovnianskeho zimného štadióna (9.2.2013, Korzar.sme.sk), ani by sa mi nesnívalo, že obec začne stavbu s rozpočtom, na krytie ktorého má 20 tisíc EUR z vlastných zdrojov. Pre porovnanie...

Keďže mnohí Slováci snívajú sen o malom Švajčiarsku, prikladám správu o tom, ako to vyzerá v meste Chur, v centre jedného z horských švajčiarskych kantónov Graubünden.  Chur má podľa denníka Bündner Tagblatt záujem o vytvorenie národného športového hokejového centra pre Swiss Unihockey. Na podporu rozvoja športových zariadení už v roku 2010 mesto zadalo vypracovať plán Gesak (skratka pre Gemeindessportanlagenkonzepts - Koncept obecných športových zariadení). Koncept následne posudzovali mestskí poslanci, ktorí posunuli koncept späť vedeniu mesta na prepracovanie a predloženie ďalších variant možných riešení a vzájomných kombinácií hál (vrátane zimného a futbalového štadióna) a ubytovania športovcov. Koncom roka 2012 sa poslanci rozhodli pre variantu hokej/futbal a požiadali vedenie mesta o preskúmanie možnosti znížiť rozpočet stavby o 10%. Tohtoročné marcové zasadnutie mestského zastupiteľstva posunulo plán o kúsok ďalej s tým, že na financovanie výstavby športových zariadení národného významu má mesto možnosť žiadať o finančnú podporu z Bernu (od spolkovej vlády). Takže k cca 50 miliónom Frankov v rozpočte mesta môže pribudnúť  ďalších 10 miliónov „z centra".

Pokiaľ zostane politika podpory rozvoja výstavby a rekonštrukcií športových zariadení, jej reálne plánovanie a zhodnocovanie možností v zastupiteľských orgánov obce/mesta veľkou neznámou, ťažko sa pohne dopredu aj cestovný ruch. Myslím v tomto prípade na organizovanie diváckej účasti, rovnako ako aj na motivačný (incentívny) cestovný ruch so športovou tematikou viazanou na haly.

Len si spomeňme, ako vyzerala divácka účasť na MS v hokeji žien.  Z Japonska došiel filmový štáb, aby zvečnil ženský boj s pukom na ľade! Výsledok? Je vôbec o neho záujem? Čo chceme ukázať Japoncom, aby došli na Slovensko? Listujem v pamäti minus 30 rokov, kedy ešte existovali cestovné kancelárie ako účelové zariadenie telovýchovy Slovakoturist (SSR) a Sportturist (ČSR) a z nich len česká cestovka sa (okrajovo) venovala diváckej účasti na športových podujatiach. Každý obchodník vie, že s klientelou treba sústavne pracovať. My žiaľ na nej sme pracovať ani nezačali.

Ak sa nemýlim, ten milión EUR na „dostavbu" zimného štadióna v Starej Ľubovni prišli na stôl pri výjazdovom zasadnutí Vlády SR, na ktorom sa schválil presun štátneho riadenia cestovného ruchu z Ministerstva hospodárstva SR na Ministerstvo kultúry SR. Takže: cestovnému ruchu - aj športovému - ZDAR! Možno to nám na ZOH 2022 vyjde... Zabehnutie produktu cestovného ruchu na trhu trvá tak 3 roky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?