Mám 20 tisíc a chcem „Zimák“

Autor: Rudolfa Vallová | 25.3.2013 o 18:24 | Karma článku: 3,86 | Prečítané:  655x

  Systém financovania výstavby a rekonštrukcie športových zariadení u nás na Slovensku je „španielskou dedinou".  Od času, keď tieto patrili „ľudu", akoby hľadali svojho pána (až na výnimky nachádzajúce sa pod tútorstvom bohatých sponzorov viac-menej šťastlivých telovýchovných klubov). Za nami sú časy, keď v mene „ľudu" sa centrálne plánovalo a financovalo, pričom musíme priznať, že ľud sa asi tomu viac tešil, pretože športoviská boli viac využívané a divácky napĺňané. Ako je to dnes?  

Nebyť spadnutej strechy Staroľubovnianskeho zimného štadióna (9.2.2013, Korzar.sme.sk), ani by sa mi nesnívalo, že obec začne stavbu s rozpočtom, na krytie ktorého má 20 tisíc EUR z vlastných zdrojov. Pre porovnanie...

Keďže mnohí Slováci snívajú sen o malom Švajčiarsku, prikladám správu o tom, ako to vyzerá v meste Chur, v centre jedného z horských švajčiarskych kantónov Graubünden.  Chur má podľa denníka Bündner Tagblatt záujem o vytvorenie národného športového hokejového centra pre Swiss Unihockey. Na podporu rozvoja športových zariadení už v roku 2010 mesto zadalo vypracovať plán Gesak (skratka pre Gemeindessportanlagenkonzepts - Koncept obecných športových zariadení). Koncept následne posudzovali mestskí poslanci, ktorí posunuli koncept späť vedeniu mesta na prepracovanie a predloženie ďalších variant možných riešení a vzájomných kombinácií hál (vrátane zimného a futbalového štadióna) a ubytovania športovcov. Koncom roka 2012 sa poslanci rozhodli pre variantu hokej/futbal a požiadali vedenie mesta o preskúmanie možnosti znížiť rozpočet stavby o 10%. Tohtoročné marcové zasadnutie mestského zastupiteľstva posunulo plán o kúsok ďalej s tým, že na financovanie výstavby športových zariadení národného významu má mesto možnosť žiadať o finančnú podporu z Bernu (od spolkovej vlády). Takže k cca 50 miliónom Frankov v rozpočte mesta môže pribudnúť  ďalších 10 miliónov „z centra".

Pokiaľ zostane politika podpory rozvoja výstavby a rekonštrukcií športových zariadení, jej reálne plánovanie a zhodnocovanie možností v zastupiteľských orgánov obce/mesta veľkou neznámou, ťažko sa pohne dopredu aj cestovný ruch. Myslím v tomto prípade na organizovanie diváckej účasti, rovnako ako aj na motivačný (incentívny) cestovný ruch so športovou tematikou viazanou na haly.

Len si spomeňme, ako vyzerala divácka účasť na MS v hokeji žien.  Z Japonska došiel filmový štáb, aby zvečnil ženský boj s pukom na ľade! Výsledok? Je vôbec o neho záujem? Čo chceme ukázať Japoncom, aby došli na Slovensko? Listujem v pamäti minus 30 rokov, kedy ešte existovali cestovné kancelárie ako účelové zariadenie telovýchovy Slovakoturist (SSR) a Sportturist (ČSR) a z nich len česká cestovka sa (okrajovo) venovala diváckej účasti na športových podujatiach. Každý obchodník vie, že s klientelou treba sústavne pracovať. My žiaľ na nej sme pracovať ani nezačali.

Ak sa nemýlim, ten milión EUR na „dostavbu" zimného štadióna v Starej Ľubovni prišli na stôl pri výjazdovom zasadnutí Vlády SR, na ktorom sa schválil presun štátneho riadenia cestovného ruchu z Ministerstva hospodárstva SR na Ministerstvo kultúry SR. Takže: cestovnému ruchu - aj športovému - ZDAR! Možno to nám na ZOH 2022 vyjde... Zabehnutie produktu cestovného ruchu na trhu trvá tak 3 roky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?