Prečo oni áno a my nie?

Autor: Rudolfa Vallová | 3.4.2013 o 12:55 | Karma článku: 7,38 | Prečítané:  1048x

Koľkí z Vás si položili túto otázku, ktorú mi položil jeden z diskutujúcich v poslednom blogu? Koľkí si na ňu dali aj odpoveď? Kto zo zodpovedných politikov či sociológov diagnostikuje jednu z nasich moderných chorôb spoločnosti? Z úst laika diagnóza znie:

Prečo oni áno a my nie", je elementárna otázka, ktorá nasleduje v zapätí po stroskotaní nášho úsilia. Je to základná pohnútka, ktorá viedla divokých Germánov k ich ničivým plieneniam starého Ríma a možno aj príčina záhadného konca aj iných doteraz známych vyspelých civilizácií. Pretože hnev vyvolaný z nezodpovedaných otázok a potláčaný mocenským zastrašovaním (ale aj spoločenskými zvyklosťami) má schopnosť zhromaždiť v sebe obrovskú ničivú silu...

Korupcia, spolu s inými porušovaniami večne platných zásad spolunažívania (okrem iného pre nás ako Európanov vyjadrených symbolicky aj v desatore Božích prikázaní) ochromuje celý život spoločnosti -  nie je schopná zdravo uvažovať - možno aj preto, že prestala vnímať impulzy.

Je to ako choroba s diagnózou ALS, pri ktorej dochádza k trvalému poškodeniu nervovej sústavy. Nervové ukončenia postupne odumierajú (najprv v hrtane - symbol reči a komunikácie, následne v rukách - symbol pre schopnosť živiť sa, neskôr v dolných končatinách - nohy nás nesú životom). V neskoršom štádiu človek ležiaci na posteli hľadiac na zdanlivo funkčné časti svojho tela sa čuduje a tiež sa pýta, prečo ja nie a oni áno. Prečo jedno telo môže prijímať a následne odovzdávať informácie mozgu a druhé nie? Lebo ALS je zatiaľ neliečiteľná choroba, hoci sa sem-tam experimentuje, napríklad že sa do chorého tela transplantujú zdravé bunky so schopnosťou správne rásť...

Sociológ by snáď vedel povedať, v ktorom štádiu „choroby" sa nachádza Slovensko a Európa vôbec. Hovorí sa, že keď je zlo pomenované, čert je zvládnutý (tuším je to výrok slávneho švajčiarskeho psychológa Karla Junga). Nemyslím teraz na potrebu budovania vedomostnej spoločnosti, ale o demokracii ako o politickom spolurozhodovaní človeka na záležitostiach celku. Hovoríme o „jednotnej Európe", hoci tá pozostáva z krajín s rôznym „stupňom demokracie" . V tej našej navyše s takým stupňom korupcie, ktorá takmer zlikvidovala funkčnosť trhu a jeho mechanizmov. A to na námestiach pri „štrngotaní kľúčmi" - poniektorí na hlave s „budajovkou"- sme sa rozhodli zahodiť socializmus a stavať na „trhovom hospodárstve"!

Jedna zo žien - ekonómov, ktorú si veľmi vážim, povedala: „20 rokov v živote je veľmi dlhá doba ale v živote spoločnosti je 20 rokov len krátky zlomok času". Čo všetko sa za tých 20 rokov odohralo? Žila som dlhšiu dobu v krajinách, kde 200, ba aj 300 rokov život prebiehal viac-menej svojim stálym tempom. Slovensko za ten čas prešlo národným obrodením, svetovými vojnami, budovaním neznámeho spoločenského systému - socializmu a v poslednej dobe prešlo neuveriteľne rýchlym tempom reformného procesu riadenia nového typu štátu a života v ňom. Je na čase spomaliť a zamyslieť sa, o čom kvalita života vôbec vlastne je. O čom je demokracia, o čom sú politické strany. Na akých filozofických základoch stojí naša ekonomika, na akých etika. Na akých solidarita medzi národmi Európy, ktorá hriešnikom poskytuje čas a peniaze na reformy a nad pokornými máva bičom... Alebo ten bič sme si uplietli len my sami na seba?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?