Sen o dobrom živote

Autor: Rudolfa Vallová | 17.5.2013 o 11:58 | Karma článku: 5,61 | Prečítané:  394x

Pred pár dňami sa mi dostal do rúk článok z Neue Zürcher Zeitung o „ekonómii dobrého života". Hovorí veľa k téme, nad ktorou sa práve zamýšľam a pritom sa pýtam sama seba, aký je pohľad mladých ľudí na politickú ekonómiu. Pretože pred časom som hodnotila diplomovú prácu a čítajúc „piate cez deviate" dovolila som si položiť diplomantke otázku: „Za mojich čias sme študovali Marxa. Čo za filozofiu študujete dnes?" Odpoveď ma zarazila. Vraj manažment.

Briti Rober a Edward Skidelsky vidia ekonómiu takto: „Nie je to jednoducho nejaká akademická disciplína, ale je to teológia nášho veku, reč, ktorú musia ovládať všetci - či už vysokopostavení alebo niekto z nižšej vrstvy, ak chcú byť vypočutí tými na piedestáli moci."

Otec a syn, prominentný historik ekonómie a filozof. Obaja provokujúci poznanie z čias Aristotela poukazujú na morálno-filozofické základy ekonómie. Píšu o „Faustovom obchode" , pri ktorom človek paktuje so „zlým", pričom stavia na „dobrý" výsledok. Takéto správanie vytvoril podmienky pre vznik nového typu človeka. Túžba mať povýšila vlastný záujem na ušľachtilú myšlienku, dohodu vystriedal jednostranný záujem. Na povrch sa dostala ideológia bezhraničnej ctižiadostivosti, čo v skratke znamená nenasýtenosť. To, čo kedysi sa považovalo za neresť, vyhlásilo sa za cnosť a za motor neustáleho pokroku. Týmto spôsobom sa etablovala demoralizácia ekonomicky činných ľudí.

Podľa Skidelskyovcov sa nachádzame akoby v mažiari. Ak by ďalší rozvoj ekonomiky mal zaručiť zvyšujúci sa konzum, hranice jeho rozvoja sú tam, kam sa sami môžeme v spotrebe dostať. Ďalej to už nejde. Tvrdenie, že ľudské šťastie má rastúcu tendenciu, je mylné a vedie k bizarnému konzumu presahujúcemu reálne potreby.

Kde sa nachádza východisko z tejto situácie? Skidelskyovci siahli po učení o „základných statkoch". Po nich nasledujú „tovary", ktoré jednoznačne patria k „dobrému životu", a to: zdravie, bezpečnosť, rešpekt, osobnosť, harmónia s prírodou, priateľstvo, voľný čas - teda všetko statky, ktoré nemajú kvantitatívnu, ale kvalitatívnu hodnotu.

Statky tvoriace „ekonómiu dobrého života" by mali byť základom pre sociálnu politiku štátu. Liberálny ideál neutrality štátu by mal byť preto skorigovaný z pohľadu rôznorodých životných predstáv jeho občanov. Skidelskyovci dodávajú, že ich teória je základnou skicou...

Či teória Skidelskyovcov je reálna, zaiste preverí čas. Jednoznačné je, že Keynesova teória je prekonaná. Jeho nadšenie z prínosov technického pokroku a zvyšovania produktivity práce pre blahobyt kapitalistickej spoločnosti prestalo spĺňať očakávania. Technika nahrádza nielen manuálnu prácu, ale v poslednom období čoraz vo väčšej miere aj prácu intelektuálnu. Výsledkom je, že priemerné mzdy strednej vrstvy napr. vo Švajčiarsku rástli v poslednom období pomalšie ako príjmy vrstvy obyvateľstva s nižším vzdelaním. Dôvod? Prácu napr. kadernícky je ťažko nahradiť strojom. Tempo rastu príjmov strednej vrstvy je rovnako pomalšie ako je tempo rastu kumulácie bohatstva v rukách malej skupiny ľudí.

Dovoľujem si však pochybovať, že vyššie zdanenie bohatých prinesie zmenu do hospodárskeho vývoja spoločnosti. Nie preto, že vyššie zdaňovanie bohatých je hrou socialistov s časom a dôverou svojich voličov, ale preto, že stavia na starej „teológii".

Politici sú schopní zmeny. Nemusia sa riadiť tým, čo hovoria vedci. Stačí, ak im budú načúvať.  Potom sa aj my, ľudia, dočkáme zmien. Predtým by sme sa mali naučiť načúvať vlastnej duši. Nie je to ľahké -predovšetkým pre tých, ktorí podľahli mánii materializmu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?