Čína a ochrana duševného vlastníctva vďaka dohode

Autor: Rudolfa Vallová | 25.5.2013 o 15:42 | Karma článku: 2,75 | Prečítané:  342x

Dohoda o voľnom obchode medzi Čínou a Švajčiarskom je pred spadnutím. Včera (23.4.) za týmto účelom do krajiny pricestoval Li Keqiang. Je to jeho prvá návšteva ako premiéra v prvej európskej krajine, s ktorou Čína uzatvára takúto dohodu . Ako vyznáva vo svojom osobnom liste adresovanom Neue Zürcher Zeitung Li Kegiang, v čínskej kultúre má „prvýkrát" symbolický význam. Akým symbolom je táto návšteva pre Švajčiarsko ale aj pre celú Európu?

Li Keqiang hovorí: v prvom rade pre obchod (v tom prípade bilaterálny), v druhom prípade pre výmenu informácií a spoluprácu vo finančnom sektore, v treťom o viacej vzájomnej dôvery a porozumenia.

Svoju krajinu, Čínu, predstavuje ako prosperujúce hospodárstvo, ktorej HDP sa v roku 2012 v porovnaní s rokom 2000 viac ako strojnásobilo (3,2). S priemerným ročným rastom 7% sa dá očakávať, že v roku 2020 sa HDP v porovnaní s rokom 2010 zdvojnásobí. V nasledujúcich 5 rokoch by sa do Číny mal importovať tovar v hodnote 10 biliónov USD a v zahraničí investovať 500 mld. USD.

Li Keqiang hovorí, že Čína je pripravená na ďalšiu urbanizáciu, v rámci ktorej by sa znížil počet roľníkov. Preto Čína chce prehĺbiť reformy trhového hospodárstva, rozvíjať ich v duchu „trvalej udržateľnosti", neustále zlepšovať kvalitu života obyvateľstva, podporovať sociálnu starostlivosť vrátane rovnosti využitia šancí.

V zahraničnej politike je Čína za stratégiu otvorenosti pri vzájomnej výhodnosti. Preto buduje sektor služieb na realizáciu reforiem a transformáciu.

Li Keqiang nezabúda vyjadriť sa aj k záväzku Číny dodržiavať ľudské práva a budovať právny štát...  Neobvykle na predstaviteľa komunisticky vedenej krajiny priznáva, že protekcionistická politika v obchode a investíciách štartuje negatívnu špirálu a dodáva, že celý svet je na jednej lodi.

Dohoda o voľnom obchode medzi Čínou a Švajčiarskom (EU takúto pripravuje s USA), prinesie obom stranám nové príležitosti, ktorých negatívne dopady sa budú musieť operatívne riešiť. Tých negatívnych sa obávajú predovšetkým švajčiarski roľníci, pretože v Číne je tento sektor stále veľmi početný.

Dohoda sa pripravuje už 3 roky a mala by byť podpísaná v júli t.r. Poniektorí švajčiarski odborníci sú prekvapení rýchlosťou zavŕšenia záverečných príprav. Bola to však čínska strana, ktorá nástojčivo potrebuje zásahy do ochrany životného prostredia, pomoc pri budovaní finančného trhu, preto nástojila na rýchlom zavedení  dohody do praxe. Čína má záujem upustiť od finančného vyjadrenia obchodných operácií cez USD. Chce posilniť národnú menu, pričom už realizuje pilotný projekt v Hongkongu za asistencii finančných centier v Londýne a Frankfurte. Hoci cesta čínskej meny k mene svetovej je ďaleká (nespĺňa podmienky existencie voľného kapitálového trhu), zahraničných odborníkov práve preto čaká ešte veľa práce.

Švajčiari presvedčili kvalitou svojich výrobkov. Švajčiarske hodinky a iný luxusný tovar majú v Číne dobrý zvuk a dopyt po nich sa neustále zvyšuje.  Či vývoz švajčiarskej produkcie farmaceutického a chemického priemyslu bude mať naďalej klesajúcu tendenciu, ukáže čas. Podiel strojárskeho priemyslu klesol v priebehu rokov z 80% (1995) na 40%.

Pozornosť sa venuje aj presnosti štatistík. Že obe strany vykazujú rôzne čísla, je známe. Preto od roku 2012 sa v zahraničnom obchode nevykazuje obchod s Čínou ako dovoz, ale sleduje sa krajina pôvodu.

Za rok 2012 vzájomný bilaterálny obchod dosiahol 26,3 mld. USD, z toho vývoz Švajčiarska činil 22,8 mil. USD (údaje čínskej strany), čo predstavuje cca 2800 USD na 1 obyvateľa Švajčiarska.

Čo prinesie úžitok nielen Švajčiarsku ale aj európskemu kontinentu? Čína sa otvára voľnému obchodu a Švajčiarsko ako európska krajina návrh spolupráce prijíma. Okrem problematiky obchodu a investícií Švajčiarsko otvorilo problematiku univerzitného vzdelania, klimatických zmien, ale aj podmienky zabezpečenia ochrany duševného vlastníctva.  

Stretnutia vysokých štátnych predstaviteľov Ueli Maurera a Li Keqianga sprevádzala demonštrácia tibetských vysťahovalcov, ktorá požadovala väčšiu samostatnosť pre Tibet a lepšie dodržiavanie ľudských práv. Švajčiarsko požaduje zakotviť v dohode konkrétne opatrenia na ručenie ľudských práv. Takto by sme mohli dúfať, že švajčiarska dohoda o voľnom obchode s Čínou by mohla byť vzorom pre ostatné európske štáty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?