Naháňajú hriešnikov?

Autor: Rudolfa Vallová | 26.5.2013 o 17:47 | Karma článku: 3,55 | Prečítané:  542x

Nič ma nevie viac rozladiť ako ekonomické spravodajstvo nezaložené na faktoch alebo na vlastnom poznaní. Ako bývalý podnikateľ viem oceniť hodnotu nezávislého spravodajstva a ako bývalý novinár poznám úskalia, na ktorých môže stroskotať dôveryhodnosť novinára. O to viac, ak ide o zahraničné spravodajstvo - ako to štvrtkové o odchode firiem zo Švajčiarska na NH-online...

Vraj veľké firmy (zhodou okolností i tie, ktoré pôsobia prostredníctvom svojich dcérskych spoločností na slovenskom trhu) v dôsledku „Iniciatívy 1:12" opustia Švajčiarsko, t.j. premiestnia svoje sídla do zahraničia.

Iniciatíva 1:12 je iniciatívou mladých socialistov, ktoré príde k slovu pravdepodobne v septembri. Kto pozná švajčiarsky systém priamej demokracie vie, že ide o referendum, v ktorom sa ľud vyjadrí pozitívne alebo negatívne k potrebe obmedziť výšku platu TOP manažérov akciových spoločností na 12-násobok najnižšej mzdy vyplácanej v danej spoločnosti.

V celej veci dôležité je, že ľud v referende dňa 3.3.2013 sa vyjadril pozitívne k tzv. Abzocker-Iniciative, ktorej  cieľom bolo vytrhnúť akcionárov z letargie, pretože nielen niektoré politické strany ale aj väčšina občanov sa stavia kriticky k spôsobu hospodárenia akciových spoločností. V júni by spolková vláda mala oznámiť bližšie podrobnosti, ktoré budú pravdepodobne smerovať k úprave štatútov akciových spoločností... Iniciatíva 1:12 vznikla následne po zmienenom referende zo strany politických strán, ktorým výsledok referenda k Abzocker-Iniciatíve nepostačoval.

Otázka je, či má ľud právo pre podobné zásahy do ekonomiky voľného trhu. Podľa mňa áno, veď ide o ūčasť ľudu na moci štātu. Je to vždy lepšie, ak tak koná demokratickou cestou ako cestou násilia. Tu sa ukazuje výhoda priamej demokracie. V rámci tej marcovej Švajčiari a Švajčiarky prejavili svoj záujem o hodnotnejšie etické princípy platné pre spoločnosť ako takú a prejavili svoj postoj k morálke jednotlivcov.

Ako avizuje Neue Zuger Zeitung sa švajčiarske firmy podľa výsledkov štúdie spoločnosti zCapital Švajčiarsko opustiť nechystajú. Každý ekonóm, ktorý stojí za niečo, vie, že podmienky podnikania v danom štáte ovplyvňuje viacero faktorov.

Nie sú to len tlaky vo vnútri Švajčiarska, ale na podnikateľskú sféru rastú tlaky aj zo zahraničia. USA a Nemecko tlačia na bankový sektor nielen so žiadosťami o automatickú výmenu informácií pre potreby daňových úradov ale očakávajú aj zrušenie bankového tajomstva.

Pod tlakom nie je len Švajčiarsko, ale aj iné krajiny, na ktorých území sa nachádzajú daňové raje. V dôsledku súčasnej sociálnej situácie a pretrvávajúcej hospodárskej kríze týmto pozemským rajom čas odtikáva. Preto poteší správa: Švajčiarsko prehlásilo, že je pripravené vrátiť vklady kleptokracie tým štátom, z ktorých tieto peniaze boli prevedené na švajčiarske kontá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?