Naháňajú hriešnikov?

Autor: Rudolfa Vallová | 26.5.2013 o 17:47 | Karma článku: 3,55 | Prečítané:  543x

Nič ma nevie viac rozladiť ako ekonomické spravodajstvo nezaložené na faktoch alebo na vlastnom poznaní. Ako bývalý podnikateľ viem oceniť hodnotu nezávislého spravodajstva a ako bývalý novinár poznám úskalia, na ktorých môže stroskotať dôveryhodnosť novinára. O to viac, ak ide o zahraničné spravodajstvo - ako to štvrtkové o odchode firiem zo Švajčiarska na NH-online...

Vraj veľké firmy (zhodou okolností i tie, ktoré pôsobia prostredníctvom svojich dcérskych spoločností na slovenskom trhu) v dôsledku „Iniciatívy 1:12" opustia Švajčiarsko, t.j. premiestnia svoje sídla do zahraničia.

Iniciatíva 1:12 je iniciatívou mladých socialistov, ktoré príde k slovu pravdepodobne v septembri. Kto pozná švajčiarsky systém priamej demokracie vie, že ide o referendum, v ktorom sa ľud vyjadrí pozitívne alebo negatívne k potrebe obmedziť výšku platu TOP manažérov akciových spoločností na 12-násobok najnižšej mzdy vyplácanej v danej spoločnosti.

V celej veci dôležité je, že ľud v referende dňa 3.3.2013 sa vyjadril pozitívne k tzv. Abzocker-Iniciative, ktorej  cieľom bolo vytrhnúť akcionárov z letargie, pretože nielen niektoré politické strany ale aj väčšina občanov sa stavia kriticky k spôsobu hospodárenia akciových spoločností. V júni by spolková vláda mala oznámiť bližšie podrobnosti, ktoré budú pravdepodobne smerovať k úprave štatútov akciových spoločností... Iniciatíva 1:12 vznikla následne po zmienenom referende zo strany politických strán, ktorým výsledok referenda k Abzocker-Iniciatíve nepostačoval.

Otázka je, či má ľud právo pre podobné zásahy do ekonomiky voľného trhu. Podľa mňa áno, veď ide o ūčasť ľudu na moci štātu. Je to vždy lepšie, ak tak koná demokratickou cestou ako cestou násilia. Tu sa ukazuje výhoda priamej demokracie. V rámci tej marcovej Švajčiari a Švajčiarky prejavili svoj záujem o hodnotnejšie etické princípy platné pre spoločnosť ako takú a prejavili svoj postoj k morálke jednotlivcov.

Ako avizuje Neue Zuger Zeitung sa švajčiarske firmy podľa výsledkov štúdie spoločnosti zCapital Švajčiarsko opustiť nechystajú. Každý ekonóm, ktorý stojí za niečo, vie, že podmienky podnikania v danom štáte ovplyvňuje viacero faktorov.

Nie sú to len tlaky vo vnútri Švajčiarska, ale na podnikateľskú sféru rastú tlaky aj zo zahraničia. USA a Nemecko tlačia na bankový sektor nielen so žiadosťami o automatickú výmenu informácií pre potreby daňových úradov ale očakávajú aj zrušenie bankového tajomstva.

Pod tlakom nie je len Švajčiarsko, ale aj iné krajiny, na ktorých území sa nachádzajú daňové raje. V dôsledku súčasnej sociálnej situácie a pretrvávajúcej hospodárskej kríze týmto pozemským rajom čas odtikáva. Preto poteší správa: Švajčiarsko prehlásilo, že je pripravené vrátiť vklady kleptokracie tým štátom, z ktorých tieto peniaze boli prevedené na švajčiarske kontá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?