Poučenie aj pre našu politickú a finančnú scénu

Autor: Rudolfa Vallová | 20.6.2013 o 13:00 | Karma článku: 2,26 | Prečítané:  473x

AIA - automatická výmena informácií, v rámci ktorej bankový sektor by mal plniť vopred známe povinnosti voči daňovým úradom tretích štátov, vyrovnanie starých bremien švajčiarskych bánk voči USA (povinnosti voči justícii tretích štátov), bolo v posledných troch týždňoch hlavnou témou dňa nielen na pôde švajčiarskeho parlamentu a v odborných kruhoch, ale aj na verejnosti. Živú diskusiu uzatvorili včera v neskorých popoludňajších hodinách poslanci, ktorí hlasovaním 141:24 (25 sa hlasovania zdržalo) poslali návrh zákona späť na pôdu exekutívy - švajčiarskej vlády a smerom k bankám, ktorých sa téma priamo týka...

Posledné udalosti vo svete potvrdzujú, že AIA - automatická výmena informácií sa stane základným štandardom pre prácu bánk vo svete. Európska únia nástojí na tom, aby tento štandard vstúpil do platnosti čo najskôr. Podľa vyjadrenia EÚ-daňového komisára Algirdasa Semetu na dlhé rozmýšľanie niet veľa času. Švajčiarsko má záujem o spoluprácu pri formulácii AIA, ale v rámci spolupráce s OECD. Podľa vyjadrenia Eveline Widmer-Schlumpf, ministerky financií, Švajčiarsko má eminentný záujem, aby chystaná úprava sa stala štandardom vo všetkých významných bankových miestach vo svete. To však neznamená, že vo vzťahu k požiadavkám EÚ je Švajčiarsko ľahostajné. Demokratický systém vo Švajčiarsku má svoje dlhodobé tradície, čo znamená, že celý proces rozhodovania je oveľa pomalší ako je bežné v ostatných európskych štátoch (hlavne v tých, kde demokracia stráca priestor v prospech centrálneho štátneho riadenia). Švajčiarsko určite vstúpi do rozhovorov s EÚ, ale ktorých oblastí sa to bude dotýkať, bude známe až v septembri. Dovtedy, ako sa pred Algirdasom Semetom vyjadrila Eveline Widmer-Schlumpf, bude trvať schvaľovací proces, ktorý odobrí jej kompetencie ako ministerky financií.

USA sa vo svojom programe pre švajčiarske banky vo veci vyrovnania starých bremien zamerali len na výmenu informácií v oblasti daňových únikov a daňového podvodu. Vzhľadom na to, že medzi jednotlivými štátmi vo svete existujú rozdiely v sile a rozsahu uplatňovaného trestného zákona, nie je zvláštne, že pri otvorení tejto témy dochádza k eskalácii rôznych pohľadov. Lex USA bol návrhom zákona, ktorý mal - medzi iným - rozpor v náhľadoch na protiprávnosť konania bankových ústavov ako aj ďalších (tretích) osôb, ktorí prichádzali pri práci bánk s klientmi s bankou do styku, zjednotiť a tým urýchliť prácu ľudí na všetkých stranách  a na všetkých zodpovedných postoch. V centre pozornosti stála idea celý „očistný" proces urýchliť a tak pripraviť stabilnejšiu pôdu pre švajčiarske banky smerom do budúcnosti.

Politické strany, ktoré viac-menej pochopili, že ide o závažný proces rozhodovania, v ktorom zohráva hlavnú úlohu zodpovednosť bankového sektoru, siahli po základných princípoch existencie svojich strán. Preto nie je zvláštne, že parlament, ako najvyšší zákonodarný orgán, nemôže prijímať rozhodnutia vo veci spätnej úpravy akéhokoľvek zákona.

Hrozí švajčiarskemu bankovému miestu zo strany USA eskalácia sporov? Program, ktorý ponúka americká justícia švajčiarskym bankám, nevstúpil ešte do platnosti. Aký je plán „B"? O tom rozhodnú znova dvaja - americká justícia a švajčiarska exekutíva, v tom prípade ministerstvo financií na čele s Eveline Widmer-Schlumpf. Ak americká strana otvorí zmienený „Program", švajčiarske banky majú čas 120 dní na základe neho reagovať. Tie, ktoré tento termín nestihnú a americké úrady budú mať voči tej-ktorej banke v rukách fakty, je viac ako isté, že ďalší postup voči banke preberú do rúk justičné orgány.

Záver pre zainteresované štáty, ktoré majú záujem o svoje daňové príjmy (nehovoriac o záujme brániť praniu špinavých peňazí, z ktorých medzi iným môže byť financované aj teroristické organizácie)je AIA. Čo najskôr.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?