Rizikovým turistom pomôže štát len v prípade ohrozenia života

Autor: Rudolfa Vallová | 5.7.2013 o 10:33 | Karma článku: 4,49 | Prečítané:  396x

Adrenalínový šport priniesol so sebou riziká, ktoré sú pre poisťovne niekedy tvrdým orieškom. Otázka výšky nákladov spojených so záchranou ohrozených turistov boli v našej ponovembrovej histórii snáď prvýkrát otvorené v súvislosti s financovaním Horskej záchrannej služby. Po analýze jej práce sa položila plná čiara pre prípady, na financovaní ktorých sa museli plnou čiastkou podieľať zachraňované osoby. Ako je to so záchranou v zahraničí?

Cena záchrany je ešte vyššia. Napríklad záchrana švajčiarskych turistov z Zürichu, ktorých v roku 2009 uniesli v Mali, stála švajčiarsku vládu a jej daňových poplatníkov 5,5 mil. Frankov. Zmienení turisti sa podieľali na nákladoch sumou 20 tis. Frankov. Švajčiarska vláda Švajčiarska vláda (EDA) bezplatne zverejňuje informácie o nebezpečných oblastiach, pričom na druhej strane švajčiarskym občanom poskytuje možnosť celoročne kontaktovať sa v prípade nebezpečenstva na  internetovú platformu „Itineris", ktorá okrem iného obsahuje všetky najdôležitejšie informácie.

Napriek upozorneniam švajčiarskej vlády nebezpečné ciele lákajú niektorých turistov, ktorí nedbajú na upozornenia a nezohľadňujú prípadné nebezpečenstvo. Podľa Neue Zürcher Zeitung (NZZ)  vláda  reviduje zákon o „zahraničných Švajčiaroch", ku ktorým patria nielen švajčiarski občania so sídlom v zahraničí, ale aj švajčiarski občania ako turisti, ktorí sa určitý čas zdržujú v zahraničí. Jedným z cieľov je zjednotenie pravidiel pre financovanie záchranných akcií. Nový zákon prenáša plnú zodpovednosť  za riziká na plecia tých „zahraničných Švajčiarov", ktorí napriek upozorneniam EDA do rizikových oblastí cestujú, resp. sa v nich zdržiavajú.  To znamená, že v prípade záchrannej akcie budú znášať plné náklady s ňou spojené. Jedinou výnimkou zostane len prípad ohrozenia života alebo zmrzačenia tela. Takže kto pocestuje do Mali, kde únosy sú na každodennom poriadku, si bude musieť financovať svoju záchranu z vlastného vrecka.

Takže ani taká krajina, ako je Švajčiarsko, nebude poskytovať konzulárne služby zdarma. V minulom roku (2012) požiadalo v zahraničí o pomoc 985 švajčiarskych občanov, z toho v prvom rade pre nehody, choroby a smrť, ako aj pre zatknutie. Cena za adrenalín môže byť teda riadne vysoká.

Medzi „zahraničných Švajčiarov" budú patriť aj horolezci - hobby horolezci, ale aj profesionáli. V máji švajčiarsku verejnosť prekvapila správa o nezhode profesionálneho horolezca Ueli Stecka (36) s domorodým šerpom v Himalájach pri výstupe na Mount Everest. Nepotešiteľná udalosť rozvírila diskusiu o „biznise", ktorý ovládol túto najvyššiu horu sveta a vytlačil pôvodné športové hodnoty na okraj najhlbšej priepasti. Spôsobila to profesionalizácia horolezeckého športu alebo bezhraničná túžba hobby horolezcov „stáť" na najvyššej hore sveta? Hovorí sa, že niektoré fotografie šťastlivcov z tejto hory nie sú pravé. Ba dokonca sa hovorí, že niektorí sa dajú tam nahor vyniesť šerpami. Základný tábor, v ktorom sa aklimatizujú horolezci, narástol do nežiaducich rozmerov. V tomto meste zvanom Base-Camp možno dostať na raňajky teplé rožky...

Expedície profesionálnych horolezcov nie sú malo početné, ako bývalo kedysi. Stal sa z nich lukratívny biznis. Podľa jedného z májových vydaní NZZ horolezec Schäli berie 2000 až 3500 Frankov na hodinu,  Stefan Siegrist 1000 až 5000, Ueli Steck 8000 a celkom hore stojaci Reinhold Messner 15000. Za nimi stoja sponzori, či firmy so športovým tovarom, takže napokon jedna akcia vyjde na dobrý stred päťmiestneho čísla.

Stephan Siegrist (40) napriek všetkému hovorí, že ak by mal vystúpiť na Mount Everest, radšej sa vráti k povolaniu horského vodcu. Považuje túto horu za mimoriadne nebezpečnú. Dôvod? Čas súri a tí, ktorí nasledujú, nedbajú, že" v stene sú už ďalší štyria".

Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. Problematické veci treba riešiť, zvažovať riziká a mieru vlastnej zodpovednosti, pretože časom problémy nabaľujú na seba ďalšie problémy a vyhrania situáciu, ktorá spravidla sa vymkne z rúk a prerastie cez hlavu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?