Právo skladu. Pre informácie?

Autor: Rudolfa Vallová | 2.8.2013 o 10:48 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  296x

„Nechcem žiť v spoločnosti, v ktorej informácie nemajú právo skladu." Túto vetu vyslovil na Swiss Economic Forum 2013 Carsten Schloter, CEO významnej IT organizácie s majoritnou účasťou štátu Swisscom. Svoju reč na fóre zameral na viacrozmerný význam výchovy zamestnancov. Dnes už nie je Carsten Schloter medzi živými. Jeho slová na SEC.2013, ktoré nedávno citoval denník NZZ, sú odkazom pre celú spoločnosť - poukazujú na dnes ešte nekomplexnú „právnu úpravu skladovania a prenosu informácií".

Carsten Schloter (49), humanista, vizionár vo svojom odbore, zodpovedný za dianie v spoločnosti, ktorú 7 rokov riadil a úspešne viedol k inováciám (jedna z posledných je cenový model Infinity-Abos) a k úspechu. Aj vďaka nemu je dnes Swisscom jednou z najlepších európskych telekomunikačných firiem. Keď ju v roku 2006 prevzal, Swisscom dosahoval tržby 9,7 mld. Frankov. V minulom roku to bolo už 11,4 mild. Frankov. Z toho padlo 2 mld. Na kúpu a nový rozbeh talianskej spoločnosti Fastweb...

S menom Carsten Schloter je spojená aj spomienka na rozhovor s Rogerom Schawinskim (26.3.2012). Narodený v Nemecku, z ktorého ho rodičia príliš skoro vzali so sebou do Belgicka a neskôr do Francúzska. Schloter vo Francúzsku vyrástol, vyštudoval i pracoval, pričom v tejto krajine strávil celých 25 rokov.  V rozhovore so Schawinskim prezradil, že Francúzsko zažíval prirodzene v súlade s jeho hodnotami , pričom po návrate do Nemecka najprv nevedel pochopiť, ako krajina funguje. Trvalo mu to 3 roky, pokiaľ pochopil, že kultúra národov je navzájom odlišná a človek ju nemôže navzájom porovnávať.

Carsten Schloter nebol len tvrdým športovcom (šport považoval za súčasť hygieny života, prispel k organizácii aj takých podujatí ako je Moutain-bike-Rennen Cape Epic  2014 v Južnej Afrike), ale ako vizionár s jasnými predstavami o živote a o jeho smerovaní bol nesmierne tvrdý sám k sebe. Zostane záhadou, prečo nedokázal ísť v živote ďalej ale volil vziať si svoj vlastný život.

Carl Jung, švajčiarsky psychológ vo svojom vedeckom diele poznamenal, že tragédia jednotlivca je súčasťou tragédie spoločnosti. Existuje len jedna spoločnosť a jednotlivec je jej súčasťou. Ak vnútorné hodnotové kritéria jednotlivca sú odlišné od kritérií spoločnosti, v ktorej žije, existujú len dve riešenia: buď nájde konsenzus a život ide zmenený ďalej (bez ohľadu na jeho kvalitu) alebo prichádza ku katastrofe, ktorá má rôzne podoby...

Rozvoj IT technológií prebieha veľmi rýchle. O to viac, lebo odbor prináša vysoké zisky. Rýchly rozvoj prebieha na úkor spoločnosti a kvality života.

Preto odkaz Carstena Schlotera na SEF.2013 obsahuje v sebe hlbokú pravdu. Nie je to jeho individuálna, ale mala by to byť naša spoločná vízia do budúcnosti. Pre zvýšenie kvality života. Pre posilnenie pozície právneho štátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?