Ja som Slovák a kto si ty?

Autor: Rudolfa Vallová | 7.3.2016 o 10:40 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  539x

Pozerať sa cez kľúčovú dierku do Európy, to chce podľa parlamentných volieb 2016 viac ako polovica voličov Slovenska.

 Sociálna demokracia (SMER) s 28,28 % a slobodní liberáli (SaS) s 12,1 % by nakoniec mali, či sa im chce alebo nie, zachraňovať politický imidž Slovenska na svetovej scéne. Lebo platforma EÚ touto scénou je.

Koľkí len Slováci si všimli tichú politickú premenu strany „STREDu“ (SMER) na sociálnu demokraciu? Táto zmena mala svoje pomenovanie, a tou je zabezpečenie „základnej čitateľnoti“ politickej strany. Dokedy bude demokracia SMERu demokraciou typu postkomunistických štátov (o ktorých Joschka Fischer v decembrovom dialógu s jednou z nemeckých TV povedal, že ako je všeobecne známe, tieto – štáty – majú s ňou – demokraciou - ešte veľa problémov), je našou starosťou. Pretože tá „západná“ (demokracia), garantuje plynulé menenie sa politických strán na vedení štátu na základe slobodných politických volieb, politickej kampane vrátane.

Je logické, že strana zastupujúca politické záujmy národnostnej menšiny (MOST), je stranou národne orientovanou. No stojí za zamyslenie sa, prečo potrebuje národ tvoriaci prevažnú väčšinu obyvateľov štátu (ktorý chce zohrať svoju časť úlohy vo svetovej politike), svoju národnú stranu. Pri všetkej úcte k slušnosti pána Danka, ktorý viedol SNS k voľbám, je málo dôvodov veriť, že táto strana je stranou reformného ducha.Európa (a tým aj svetová politická scéna) ju zaradí k stranám typu „národného frontu“, teda vhodí ju do jedného mecha, v ktorom sa ocitnú národniari spolu s ľudákmi z ĽS NS. Celá záležitosť má aj iné dôsledky. Pokiaľ národnostne orientovaný Francúz si povie (citujem priamy TV prenos): „Aj bez Nemecka sa nám tiež dobre žilo...“, „Hej Slovák“ si toto povedať nemôže, pretože jeho krajina je odkázaná na výrobu pre vývoz a v poľnohospodárstve vďaka komunistickej industrializácii dnes pracuje menej osôb, ako v malom Švajčiarsku.

Demokracia zaväzuje. To, že SMER stratil v parlamentných voľbách 2016 viac hlasov ako očakával, je aj preto, že v rozvíjaní demokracie ustrnul. Možno staval na iných prioritách, pričom si nevšimol, že ním riadená spoločnosť sa radikalizuje, že občania strácajú prehľad v základných demokratických hodnotách. Je veľkou škodou, že následkom radikalizácie spoločnosti z politickej scény odišla históriou overená kresťanská demokracia. NOVA, ba ani SIEŤ sa v rámci predvolebnej kampane politicky jasne nevykryštalizovali, strácali sa v terminológii „slušných“ a „obyčajných“ ľudí (všetka česť občianskemu a odbornému nasadeniu sa predsedu SIETE) a nechali sa populisticky niesť (s rôznym výsledkom) po prúde.

Život v dôsledku rýchleho vývoja techniky sa veľmi zdynamizoval. Preto nie je ľahký. Či na Slovensku, tak aj inde vo svete, ako napr. vo Švajčiarsku (v krajine, ktorá bola po páde „železnej opony“ často našim vzorom). Aj tam sa značná časť obyvateľstva sťažuje na vysokú životnú úroveň – čím ďalej, tým viac námahy stojí si ju udržať, tým rýchlejšie rastie zadlžovanie sa rodiny. „Hej Slováci“ by mali o tom vedieť a prestať sa dívať na svet cez kľúčovú dierku. Lebo veľa zo sveta, ktorý je súčasťou nášho života a preto tento život musíme spolu s ním žiť, neuvidia a žiaľ následne ani nepochopia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?