Čo prinesú cez víkend krajinské voľby v Nemecku?

Autor: Rudolfa Vallová | 11.3.2016 o 13:57 | Karma článku: 1,93 | Prečítané:  717x

Miluj blížneho svojho ako seba samého. Pomôcť áno, ale nie do sebazničenia, nie je názorom každého Nemca...

Tento víkend rozhodne, aké politické zoskupenia budú viesť počas 5-tich nasledujúcich rokoch tri nemecké krajiny – Baden-Württemberg (BW), Rheinland-Pfalz a Sachsen-Anhalt.  BW je vďaka sústredenému automobilovému priemyslu jedna z najdôležitejších „dávajúcich“ nemeckých krajín (poberajúce nemecké krajiny dostávajú od BW financie na pokrytie ich výdavkov). Vzhľadom na jej geografickú polohu aj budúcnosť Európskej únie leží BW priamo v jej srdci. V súčasnosti krajinu vedie koalícia Zelených a SPD, ktorá vo voľbách 2011 vymenila celé desaťročia vládnucich liberálov (FPD).  Títo stratili nielen pre arogantnú moc svojej politickej špičky, ale aj pre svoju neschopnosť otvoriť problematický „balík životného prostredia“, ktorý sa pre zelených stával príliš rýchle rastúcim sústom. Tak sa stal „Stuttgart 2000“,veľkolepá prestavba železničnej stanice, kameňom úrazu a prekvapivo zmenil politické smerovanie vedenia samotnej krajiny.

Porážka liberálov na jednej strane očistila FDP od starých nánosov, ale na strane druhej posilnila pozície zelených a „súdruhov“ z SPD. Niels Schmid (Minister hospodárstva, SPD) sa rok čo rok chválil s vynikajúcimi výsledkami.Aj keď niektoré z predpokladov dôležité pre zabezpečenie trvalo-udržateľného hospodársko rozvoja nechal ležať bokom. Svojské riešenie prijal v otázke výmeny bankových informácií, ktoré sa navrhovalo na európskej a svetovej úrovni. Susedné Švajčiarsko (kam mimochodom chodia za prácou mnohí Nemci z oblastí, s ktorými by ináč malo BW hospodárske problémy)konštatovalo, že Niels Schmid uprednostňuje spôsob nelegálneho zdroja bankových informácií o občanoch BW, ktorí takto vedia, že sa o nich na určitých miestach vie....

Bravúrne vedenie mladého Schmida posunulo ministerského predsedu Winfrieda Kretschmanna, do pozadia. Politik starého razenia, od mladosti bojujúceho v opozícií sa svoje „zelené“ presvedčenie, je okrem iného hlbokým veriacim. V dnešnom razantnom poňatí skôr filozofom ako politikom, ktorý na otázku nemeckých médií o riešení rozsahu pomoci pre ľudí hľadajúcich v Nemecku azyl odpovedal, že už biblia uviedla príklad pomoci – „Miluj blížneho svojho ako seba samého“. Kretschmann (povolaním pedagóg) však nemá za sebou obchodnú komoru, kritizuje sa aj jeho reforma stredných škôl, v rámci ktorej sa tak učitelia, ako aj žiaci, považujú za „überfordert“ (preťažených).

Niel Schmid je politik, s ktorým Sigmar Gabriel (SPD) môže rátať. Či v podpore jeho azylovej politiky, či jeho politiky k arabskému svetu vôbec. Gabrielove razantné kroky nie sú totiž všade vítané. Nemecká verejnosť mu vyčítala jeho unáhlenú „obchodnú“ cestu do Iránu (Nemci boli prvou zahraničnou návštevou po stiahnutí embarga na Iran), pri znovu potvrdzovaní mandátu na ďalšie obdobie (v decembri minulého roka) dosiahol druhý najhorší výsledok v histórii SPD. Aktivita vicekancelára je až príliš orientovaná na cieľ kancelára v nasledujúcom volebnom období, čo v konkurenčnej CDU vyvoláva „syndróm Gabriel“ prejavujúci sa v snahe ušetriť Angelu Merkelovú kritiky a tváriť sa, že vo vnútri strany je všetko v najlepšom poriadku. Také niečo len znemožňuje pozitívne riešiť akútnu otázku azylovej politiky Nemecka. Nevyriešené problémy v samotnom Nemecku majú následne katastrofálny vplyv na riešenie európskych záležitostí, kde sa musia vziať do úvahy aj osobitosti a postoje jednotlivých členských štátov EÚ.

Nečudo, že nemecká krajina BW bude  tento víkend v centre pozornosti. Hoci CDU v minulých voľbách dosiahla 39% hlasov, z vedenia krajiny vypadla. Možno aj preto Angela Merkelová volila v decembri minulého roka Karlsruhe (BW) za miesto výročného stretnutia svojej strany, kde Quido Wolf, vedúci predstaviteľ CDU v BW sa A.Merkel  „daroval“  ako vypchatý vlk. Pre neho však je dôležité, ako ho vnímajú jeho voliči a pre A.Merkelovú zase koľko ich bude.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.

Komentár Zuzany Kepplovej

Pomôžme Timrave napísať román (komentár)

Sme takí odvážni a dynamickí ako naša politická reprezentácia.


Už ste čítali?