„Som Európan“ je pre nás neznámy pojem?

Autor: Rudolfa Vallová | 16.3.2016 o 13:26 | Karma článku: 1,42 | Prečítané:  410x

Nedávne krajinné voľby v Nemecku potvrdili nesmierny význam politickej stratégie a potrebu väčšej zodpovednosti za politické vedenie. Príklad vhodný aj pre nás.

Ak je politik silnou osobnosťou, je pekné, ale v konečnom dôsledku politická sila nemeckej kancelárky  Merkelovej jej  v minulom období vyradila spoľahlivého koaličného partnera FDP. Posledný víkend sa oslavovalo ohromné víťazstvo ďalších politických osobností. Baden-Württemberský zelený politik Kretschmann síce zabodoval, ale stratil svojho „Wünsch“ koaličného partnera SPD. Dnes by sa mala s konečnou platnosťou potvrdiť  nová koalícia zelení-čierni-zltí... V Poríni-Pfalzku nad očakávanie zvíťazila Dreyer z SPD, ale jej koaličný partner Zelení nedosiahol dostatočný počet hlasov na zostavenie vlády aj  pre nové funkčné obdobie, takže v minulosti úspešný vládnuci pár zháňa nové riešenia.

Reč ide o demokracii. Že k jej udržaniu je potrebná aj politická stratégia, potvrdzuje FDP, ktoré od 6.1.2016, teda od „Trojkráľového výročného zasadnutia“ strany (tradične sa konajúceho v Stuttgarte), vylepšilo svoj imidž. Ku skratke FDP pribudli slová: „Slobodní demokrati“.  Tak sa novo pomenovávajú nemeckí liberáli a ich mladý predseda Lintner hovorí, že FDP je pripravená na kooperáciu na linke čierni-červení-žltí, čo znamená v rámci „demokratického frontu: “ kresťanskí demokrati – sociálni demokrati a už zmienení slobodní demokrati, ktorý je výrazom ochrany spoločných európskych cieľov a odozvou k „frontu národnému“.

V dnešných nzz.ch (Neue Zürcher Zeitung) je zverejnený ďalší komentár k výsledku víkendových volieb v Nemecku. Po sérií úvah typu: „Tak vidíš, pani Merkelová, kam to svojou neústupčivosťou  vedieš“, si autor kladie otázku: „Je tak ťažké identifikovať sa s Európou? Argument, že kontinent na základe integrácie je mierovejší ako nikdy predtým, zasiahne nanajvýš rozum a nie srdce.“

Chýba na pocite „My“. Tento pocit prebieha aj cez politické zmýšľanie, cez priradenie sa seba samého k politickej strane. Proces integrácie Európy sa už naštartoval a ide k svojmu cieľu. Či už s okľukami alebo nie, Európa speje k politickej únii a podmienkou jej vzniku je jasná stratégia vzájomnej politickej komunikácie každého jej člena. Veď aj americký prezident Obama chystajúci sa na aprílovú návštevu Veľkej Británie plánuje Britom odporučiť „Áno“ pre členstvo v EÚ. Slovensko je malá krajina, ktorá v konečnom dôsledku musí niekam zaradiť. Podľa rady známeho rakúskeho politika si nemôže dovoliť povedať „Nie“,  ale „Nie, ale...“ Náhradný návrh riešenia je "Must" - musí byť, bez toho niet demokracie, niet ďalších riešení...

Takže do ďalších volieb máme my, tu doma, čo robiť, aby sme sprehľadnili domácu politickú scénu. Aby už nebolo voličov, ktorí zmätení volia politickú stranu,lepšie povedané, politických vodcov, ale volili pre politické presvedčenie vyvierajúce z pocitu pre demokraciu a z poznania volebného programu, ktorého formuláciu je schopný posúdiť aj sedliacky rozum. Ináč sa bude Európa pozerať na nás zmätene – s následkom vzájomného neporozumenia sa a neschopná nás pochopiť siahne po "biči a mede". Teda po politickom diktáte a ďalších balíčkov z eurofondov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.

Komentár Zuzany Kepplovej

Pomôžme Timrave napísať román (komentár)

Sme takí odvážni a dynamickí ako naša politická reprezentácia.


Už ste čítali?