...a Boh stvoril človeka na svoj obraz...

Autor: Rudolfa Vallová | 21.3.2016 o 11:41 | Karma článku: 3,66 | Prečítané:  532x

Známy nemecký politik a bývalý minister zahraničných vecí Quido Westerwelle zomrel v týchto dňoch po dlhej chorobe. Po ukončení štátnej služby sa priznal k svojej homosexualite. Aký má jeho život prínos pre nás?

Z pohľadu Európy velikán, ktorý v Nemecku utrpel politickú porážku. Tomuto inteligentnému politikovi nevedeli  jeho domáci zabudnúť jeden z jeho výrokov, ktorými ináč dokázal osloviť obrovské množstvo voličov a tak doviesť svoju stranu k volebným víťazstvám. Výrok, v ktorom pozdvihnutím dejinných vedomostí iného kultúrne vyspelého národa v Európe poukázal na „slabé“ miesta ináč tak silného nemeckého národa. Aj keď výrok nebol hlavným impulzom, predsa len prispel ku kritike jeho vedenia strany FDP. Nasledovalo odstúpenie z funkcie predsedu nemeckých liberálov a prechod do štátnej funkcie spolkového ministra zahraničných vecí Nemecka.

Nie som politológ. Som človek, za ktorého hovoria jeho vlastné skúsenosti. Človek, ktorý sa v Nemecku ocitol z potreby prežitia a kládol si otázky o hlbšom zmysle života. Práve v tom čase v tábore nemeckých liberálov vypukla kríza – prepad v niektorých krajinských voľbách, po ktorej nasledovala ostrá výmena názorov medzi mladými a starými politikmi...

Zdalo sa mi, akoby odchodom Quida Westerwelle odišiel z nemeckej politiky duch vnímajúci a vážiaci si kultúrne odlišnosti národov, ktoré spolu žijú v jednej únii. Vytvoriť Európu, ktorá ťahá za jeden koniec, nie je možné vytvorením „jednotne vyzerajúceho a konajúceho človeka stvoreného na obraz špičkového politika“. Európa je a ostane autentická a zároveň jednotná, pokiaľ sa naučíme navzájom rešpektovať svoje odlišnosti a vzájomne si vážiť svoje kultúry, ktoré sú bázou pre naše pocity. Pretože na náklade pocitov konáme a na základe faktov myslíme...

Po ukončení štátnej služby sa Westerwelle priznal k svojej homosexualite. Svoj príbeh zverejnil v knihe Medzi dvoma životmi. V reálnom živote ho preto jedni odsúdili, druhí si pri jeho mene povzdychli a poznamenali, že sa mal k tomu priznať už skôr. Dožil by sa väčšieho porozumenia.

My, ľudia, sme rôzni. Keby sa mňa pýtali, kto je najvýznamnejším moderným európskym politikom, tak odpoviem: „Jeden z prvých (moderných) je nemecký liberál, slobodný demokrat Quido Westerwelle. Vzdelaný, vo svete i Európe rozhľadený, vnímavý, v boji umiernený...“  Aj takými by sa mali obklopiť tvrdí, realistickí a viac hlavou mysliaci ako dušou cítiaci politici. Muži, či ženy. Medzi nimi, dovolím si tvrdiť, aj pani Angela Merkelová.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?