Naozaj sa nám nechce robiť?

Autor: Rudolfa Vallová | 22.4.2016 o 11:57 | Karma článku: 4,63 | Prečítané:  1772x

Povedzme to nahlas: Slovákom sa nechce robiť! Naozaj sa nám nechce robiť? Podľa dnešného (22.4.) komentára hnonline.sk Dušana Sirotu nie. Vraj Slovákom sa nechce za prácou, ktorú majú "pod nosom" cestovať alebo sťahovať.

Automobilka Land Rover zvažuje príchod na Slovensko, pričom by dala prácu 8000 ľuďom. Vraj faktom je, že by ich v okrese Nitra zamestnať nedokázala. Nielen ona, ale s vysokou pravdepodobnosťou žiadna iná. Pretože Slovák zostane radšej sedieť „doma na zadku“ a poberať sociálne dávky.

 Takže nadýchnime sa a pozrime sa, ako vyzerá podnikanie zahraničných firiem v euroskeptickom Švajčiarsku. V minulom roku tam (podľa NZZ.ch) zahraničné firmy vytvorili 1082 miest, čo je o 40% viac ako v roku 2014. Napriek tomu podporcovia hospodárstva vyhodnocujú rámcové podmienky pre zahraničné firmy ako neatraktívne, medzi iným pre silný frank a pre odpor voči masovému prisťahovalectvu.

Položme si teda otázku, čo stojí za motiváciu za investíciu automobilky Land Rover na Slovensku? Je to úspech automobilky Kia dosiahnutý v Žiline (kam mimochodom za prácou cestovali ľudia zo širokého okolia) alebo potenciál pre strojárenstvo dostatočne pripravených zamestnancov  alebo z hľadiska distribučných kanálov centrálne lokalizovaný výrobný závod?

Nitriansky kraj mi odjakživa „zvoní v ušiach“ ako agropriemyselné centrum Slovenska. Je teda prirodzené – ak už máme hovoriť o strojárenstve, že kraj a jeho obyvateľov by možno motivovala skôr výroba malotraktorov pre malé a stredné podnikanie v poľnohospodárstve ako výroba Land Rover. Čo na to obyvatelia nitrianskeho kraja?

Cez „Masseneinwanderungsiniciative“ si Švajčiari chránia pracovné príležitosti pre seba samých. Sú teda proti podnikaniu zahraničných firiem vo vlastnom štáte? Alebo proti tomu, že tieto „otvoria dvere“ pre zamestnancov zo zahraničia?  Ako je to vlastne s naším motívom, ktorý nás pohýna k vlastnej práci a zodpovednosti voči sebe samému a ku kraju/krajine, kde žijeme?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Mesiac som žil v inteligentnej domácnosti. A takto to dopadlo

Moderná, zábavná a zaujímavá. Inteligentná domácnosť je ale drahá a slovenským príkazom zatiaľ nerozumie.

SVET

Rozhoduje sa o budúcnosti sveta, čo plánujú lídri (Globsec naživo)

Lídri, vojaci a odborníci sa rozprávajú o hrozbách.

SVET

Američania obkľučujú Severnú Kóreu. Tentoraz nejde o bluf

Pri Kórejskom polostrove sú lietadlové lode.


Už ste čítali?