Uvažujme spolu o vláde

Autor: Rudolfa Vallová | 29.4.2016 o 11:22 | Karma článku: 2,05 | Prečítané:  288x

Programové vyhlásenie novej vlády je schválené. Koalícia i opozícia potvrdili, že stoja „za svojim“. Čo bude ďalej?

Nie som politička, ba ani politologička. Som ekonómka, preto si kladiem otázku: „Kde sme a kam chceme ísť.“ Na základe toho my, ekonómovia, zostavujeme marketingový mix. Aký mix nám pripraví nová vláda?

Švajčiari to majú s porozumením svojej vlády ľahšie. Vďaka princípu priamej demokracie majú ľudia pocit známy ako „mitmachen“ - majú pocit šance spolupracovať na riadení samosprávy a štátu. Spolu s ním svoj život aj spolufinancujú. Preto vo Švajčiarsku funguje 2. a 3. stĺp sociálneho zabezpečenia, preto existuje finančná spoluúčasť v zdravotníctve, ktoré je na rozdiel od nás v súkromných rukách, takže zodpovednosť za zdravie leží na pleciach samotného občana. Preto za diaľničnú známku platia vo ýške 40 Frankov, pričom ale platenie daní považujú za samozrejmosť a k fuškárom zaujmú ihneď kritický postoj. Ihneď o svojom podozrení informujú príslušné úrady...

Po páde železnej opony sa nám otvorili dvere do sveta. Náš duch sa obohatil, ale zároveň nás priviedol do rozporu s realitou. Náš potenciál k „mitmachen“, prebudený eufóriou o blahobytnej budúcnosti, sa pomaly vytrácal. Ochota navzájom si pomôcť  pri napĺňaní reforiem zmizla. Komunikácia viazla. Na všetkých úrovniach. Vlády čím ďalej, tým viac, rozhodovali za zatvorenými dvermi. Stratégie sa nenapĺňali. Dôkaz, že štát čim ďalej tým viac ťažšie plní svoje úlohy... časť občanov túto skutočnosť využíva hlava nehlava pre seba, časť s hlbšími hodnotovými kritériami zaujala vyčkávaciu taktiku a značná časť (vzhľadom na budúce povinnosti štátu) zatvára za sebou dvere rozhodnutá navždy zostať v zahraničí. Nájsť východisko z tejto situácie nie je ľahké.

Náš štát je „chorý“. Budú naši politici dobrými lekármi? Získa vláda svojich občanov pre spoluprácu? Dospejú poslanci parlamentu k spoločným záverom, ktoré „pracujú“?

Politici vo Švajčiarsku to tiež nemajú ľahké. Obstáť v podmienkach priamej demokracie je náročné. Počet strán stúpa, rovnako ako u nás. Kým pred niekoľkými rokmi v Zürišskej „Veľkej rade“ (kantonálnej) bolo 6 politických strán, v súčasnosti je ich už 10, ktoré si medzi sebou delia 180 poslaneckých miest. Jedinou politickou stálicou je predstaviteľ najkonzervatívnejšej SVP pán Blocher (vodca iniciatív proti vstupu Švajčiarska do EÚ). V týchto dňoch bol kritizovaný za svoj fašisticky znejúci výrok. Politická situácia nie je jednoduchá. Možno práve preto švajčiarski liberáli pred časom zmenili spôsob svojho presadzovania. Novozvolená predsedkyňa strany – prvá žena v histórii strany, pani Petra Gössi prehlásila, že pri presadzovaní politického programu FDP bude spolupracovať s každou stranou.  Rovnako nemeckí slobodní demokrati (FDP) vedení pánom Lintnerom odstupujú od svojej politickej jednostrannosti (pravičiari) a prehlasujú, že sú pripravený pre spoluprácu aj s SPD (Sociálna strana Nemecka je stranou ľavicového typu), pokiaľ nájdu zhody v politických programoch.

Pozitívne na veci je, že niektorí európski politici začali stavať do centra záujem väčšiny spoločnosti, čím svojim voličom ľahšie prezentujú svoj politický program. Uprednostňovanie obsahu politického programu pred osobnosťami som postrehla aj v čase pred voľbami do berlínskej samosprávy. Za zmenami stoja mladí ľudia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Harabin prebral otcovu rétoriku, načas zrejme príde o talár

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.

Komentár Zuzany Kepplovej

Pomôžme Timrave napísať román (komentár)

Sme takí odvážni a dynamickí ako naša politická reprezentácia.


Už ste čítali?