reklama

Čo má spoločné ekologický romantizmus s rozpadom EÚ

Zaujal ma mladý bloger so svojim ekologickým postojom. Tak, ako je to pri základných problémoch EÚ, strácame sa v jednom kruhu. Napokon nás prekvapí exit a prebudí nedôveru v to, čo chceme a kam kráčame.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak sa stane niekde chyba, treba vedieť, že každá z nich má dlhú dobu rezonácie. Pre príklad Vás zavediem do času, keď rezonovala Agenda 2000. Citujem mnou písaný článok pre HD z 2.8.2001. Píšem o chybách vlády a postoji odborných kruhov... Kde sme boli a kam sme došli? Usúďte sami:

Ak sa niekto zmieni o trvalo udržateľnom rozvoji, na tvárach mnohých to vylúdi úsmev. Ďalšia teória na míle vzdialená od praxe. Pravda je tá, že je to ďalšia úloha štátnych orgánov, ktorá svojim obsahom zatiaľ míňa cieľ. Potvrdilo to aj nedávne zasadnutie Rady Slovenskej republiky pre trvalo udržateľný rozvoj. Vicepremiér Pál Csáky, predkladateľ návrhu Národnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja Slovenska, ho vrátil ministrovi životného prostredia Laszlóovi Miklosovi na dopracovanie. „Obsahuje málo konkrétnych výstupov pre jednotlivé rezorty a navyše sa v ňom vyskytujú vnútorné rozpory“, informoval novinárov Pál Csáky a dodal, že to bol dôvod, prečo neodporúčal materiál predložiť na rokovanie vlády. Preto dochádza k termínovým posunom – vláda by sa mala k nemu vyjadriť do 20. Septembra (2001) tak, aby sa koncom septembra mohol návrh Národnej stratégie predložiť Národnej rade SR.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa vyjadrenia Laszlóa Miklósa ambíciou materiálu je stať sa záväzným strategickým dokumentom rozvoja spoločnosti. Na jeho vypracovaní sa už do marca 1993 zúčastňovalo viac ako sto autorov. Pôvodný materiál dosahoval až 2500 strán. „Výsledok sám o sebe nie je zlv“, hodnotil prácu svojho ministerstva László Miklós. Priznal, že neobsahuje výstupy do jednotlivých rezortov. Ako dôvod uviedol, že rezorty nepreciťujú vnútorne problematiku trvalo udržateľného rozvoja, čo má za následok časový posun.

Omeškané plnenie jednej z hlavných úloh ministerstva životného prostredia je skutočne závažné. Natíska sa tu otázka, či je to tým, že rezorty nepreciťujú vnútorné environmentálnu problematiku, alebo tým, že sa neustále preceňujeme v schopnosti riadiť mnoho sektorovú ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vicepremiér Pál Csáky síce konštatoval, že v návrhu Národnej stratégie chýbajú konkrétne výstupy pre jednotlivé rezorty hospodárstva, ale rovnako by sme mohli konštatovať, že ministerstvu životného prostredia v prvom rade chýbali konkrétne vstupy z jednotlivých odvetví. Je načase sa zamyslieť, či je rozumné žiadať Ministerstvo životného prostredia SE o vypracovanie stratégie, alebo či skôr od neho očakávať metodické usmernenie a koordinovanie aktivít jednotlivých rezortov tak, aby sa dosiahol žiadaný harmonický efekt zabezpečujúci životné prostredie, v ktorom život človeka a prírody má nádej nielen na prežitie, ale aj pre svoj rozvoj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uvedené sa týka aj Rady vlády pre trvalo udržateľný rozvoj. Verejnosť kritizuje vicepremiéra Pála Csákyho, že dlho zabúdal zvolať jej zasadnutia. Ak zoberieme do úvahy, že medzi jej 29 členov okrem iného patria aj štátni tajomníci jednotlivých ministerstiev, tak nemôžeme byť ani prekvapení „nedostatočným vnútorným preciťovaním“ uvedenej problematiky jednotlivými rezortmi.

Pál Czáky na svoju obhajobu uviedol, že rada auditom štátnej správy ju dokonca navrhla zrušiť. Takáto obhajoba nepostačuje, pretože vláda musí mať priestor na svoje pravidelné odborné operatívne porady prese tak, ako ho má podnikový manažment pre svoje výrobné porady. Tieto slová nemôžeme považovať za fundované. Pál Czáky svoje rozhodnutie nezvolať radu ďalej zdôvodnil slovami, že jej zasadnutie bolo cestou niektorých organizácií na presadenie lobistických záujmov. Žiaľ, takéto vyhlásenie viac naznačuje podozrievavosť ako prezieravosť a navyše ako také je v rozpore s demokratickým postojom štátnika.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pre názornosť nazrime do jedného z odvetví, ktoré má široký dosah na trvalo udržateľný rozvoj – cestovný ruch. Hádam každý si uvedomuje dôsledky sezónnych dopadov turistickej návštevnosti v regióne. Na jednej strane zisk a lepšie podmienky pre zvyšovanie životnej úrovne obyvateľov regiónu, na druhej strane zvýšený spotreba vody, jej znečistenie, viac odpadu, zvyšujúca sa hrozba zničenia životného prostredia, ale aj poškodenia kultúrnych a historických pamiatok.

Národný program rozvoja cestovného ruchu v SR, ktorý len nedávno odobrila Národná rada SR, v kapitole „Trvalo udržateľný cestovný ruch“ v Národnej stratégii zhrňuje problematiku do dvoch krátkych odsekov a štyroch opatrení. Pritom WTO – Svetová organizácia cestovného ruchu a WTTC – Svetová rada cestovania a turizmu sa dosiaľ dohodli na množstve opatrení vedúcich k trvalo udržateľnému cestovnému ruchu, Ak zoberieme do úvahy, že v niektorých štátoch dospeli k metodike monitorovania prostredia, k stanoveniu indikátorov jeho únosnosti, eliminovania negatívnych sociálnych dopadov atď., je rozsah našej pozornosti k tejto problematike v Národnom programe rozvoja cestovného ruchu SR skutočne mizivý. Bolo by však smiešne očakávať, aby túto problematiku pracovník ministerstva životného prostredia. Žiaľ, v skutočnosti ide o to, že sa to od nich očakáva.“

Obávam sa, že ideme znova a znova tou istou cestou bez toho, aby sme videli cieľ a na jeho dosiahnutie vybrali vhodné prostriedky. Rovnako sme zabudli, že cieľom EÚ sú štyri slobody: sloboda pohybu kapitálu, osôb, tovaru a služieb. Ináč by sme svoje vlastné slobody sebe samým neničili.

Pre cestovný ruch každý „exit“ znamená zničenie šancí pre strategický rozvoj vo väčšom európskom priestore a tým stabilizovanie podmienok pre samotné podnikanie u nás doma.

Rudolfa Vallová

Rudolfa Vallová

Bloger 
  • Počet článkov:  190
  •  | 
  • Páči sa:  271x

Dlhoročná odborníčka v oblasti cestovného ruchu otvára diskusiu o "Cestovnom ruchu v 21.storočí" a vyzýva k založeniu iniciatívy - clustra pre podporu kvalifikovaného spracovania Plánu obnovy pre cestovný ruch. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradenácestovanie.smeekonomika.smesúkromnépolitika.sme

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu