Brexit naštartuje zmeny. Hovorí o tom Efta.

Autor: Rudolfa Vallová | 27.6.2016 o 12:58 | (upravené 25.11.2016 o 9:29) Karma článku: 1,77 | Prečítané:  473x

Každá minca má 2 strany. Európska má „in“ a „out“. Problém je, že každá strana mince je rôzne vnímaná v oboch európskych táboroch...

Novembrové správy z nzz.ch potvrdzujú, že EFTA je po Brexite prijať Veľkú Britániu za svojho člena.

Pripomíname si, že Brexit zmiatol vari každého. Dokonca aj diplomatov a politikov, z ktorých mnohí kričali: von z EÚ a to ihneď. My, Európania, sme všetci na jednej lodi. Ak si Briti zažiadali z tejto lode vystúpiť, nemali by sme ich hádzať hneď rovno do mora, ale zaviesť ich bez ujmy na zdraví na ich ostrov. Pretože iné by nebolo len neetické a kruté, ale ani múdre. Pretože za "loďou EÚ" pláva "loď EFTA" (ako informuje nzz.ch), ktorá má pripravené záchranné člny. EFTA, rovnako ako EÚ, uznáva 4 základné slobody (voľný pohyb kapitálu, tovaru, služieb a osôb). Ale na rozdiel od EÚ rozoznáva aj "neslobodu" pre voľný pohyb práce! Pretože ako tvrdia, voľný pohyb osôb je ten s pobytom do 90 dní...

Kto sa cítil byť „Európanom“, Brexit je pre neho tvrdý úder. Bolo by zlé, keby tí, z EÚ, tvrdo na neho odpovedali, pretože akoby charakterizoval psychológ Jung: „spoza kanála sa na kontinent škľabí jeho vlastná tvár“.

Sme stále tá istá Európa, ktorá na samom počiatku urobila veľkú chybu: „do úst si naraz zobrala príliš veľké sústo“. Dalo by sa ospravedlniť, že pre štyri základné slobody (pohybu tovaru, kapitálu, služieb a osôb. Neospravedlniteľným zostáva to, že sa pritom riadilo systémom: „účel si prostriedok nevyberá“ a pozabudlo sa, že absolutizmus ničí rozvoj demokracie.

Bratislava stane miestom uzatvorenia „nového mieru v Európe“ a zostáva len dúfať, že to nebude preslávený „Bratislavský mier s Napoleónom“, ktorý napokon predsa len utrpel porážku. Takže aká bude vízia Európskej únie, Euro zóny a toho, čo dnes leží v zóne „outs“?

Dnes zasadá vo švajčiarskom Berne Efta. Švajčiarsky nzz.ch podľa zdroju „The Economist“ informuje, že vzniká nádej na vytvorenie „Efta 2.0“, prakticky povedané, vzniká priestor pre vytvorenie EHS 2.0 – pre Európske hospodárske spoločenstvo na vyššej úrovni. Táto by rada uznala 3 slobody: voľný pohyb kapitálu, tovaru a služieb, a to pri zachovaní národnej suverenity (politickej, hospodárskej i právnej), nakoľko súdny dvor Efty je nezávislý orgán, pričom jeho súdnictvo v dôležitých veciach ako kartel, internet a finančné trhové právo kopíruje viac francúzsko-nemecké ako anglosaské právo.

Práve preto sa Veľkej Británie navrhuje „nórska cesta“. Švajčiarsko, na rozdiel od Nórska, jedná na bilaterálnej úrovni, pretože proeurópsky orientovaná centrálna vláda v Berne očakávala, že raz dosiahne súhlas obyvateľstva k vstupu do EÚ. Podľa nzz.ch by sa situácia pravdepodobne zmenila prístupom Veľkej Británie do Efta, čím by sa posilnili vyjednávacie pozície pre európske štáty „mimo EÚ“. EHS 2.0 by im takto zabezpečila prístup k európskemu trhu a zaručila súčasne aj právnu ochranu.

Napriek všetkému by tu zostal „tvrdý oriešok“, a to slobodný pohyb osôb. Efta tvrdí, že osoby nie sú (teoreticky) produkčné faktory a tak v podstate voľný pohyb osôb je nedotknuteľný...

„The Economist“ dnes svojich „ostrovanov“ informuje o časovom pláne a procedúre, ktorú v tomto týždni kajina pod vedením Camerona musí „as soon as possible“ prejsť. Informuje, že napriek tvrdému postoju EÚ Donald Tusk, prezident EK v EÚ nalieha na „depart from Utopia dreams“ (upustenie od utopistických snov). Zároveň dodáva, že tvrdú líniu možno očakávať od nemeckého ministra financií Schäubla, ktorý vylučuje možnosť návratu k „business as usual“.

Odchodom Veľkej Británie z EÚ stratí Európa liberálneho hráča, dôležitého pre slobodný rozvoj trhového hospodárstva. Dá sa preto očakávať, že v únii budú rásť liberálne tendencie a liberálne orientované hnutia. Ak tieto nedostanú v hospodárskej politike únie priestor pre svoj prejav, porastú nacionalistické hnutia, ktoré v konečnom dôsledku môžu vyvolať, ako píše The Economist, „patriotic spring“ posilňujúci „národnú suverenitu“. Z toho pohľadu je Brexit základným kameňom pre EÚ 2.0 a ako taký potrebuje nové vízie a k nim aj nové prostriedky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?